OPOP Marathon

Σε ακόμη μια μεγάλη διοργάνωση,  οι αθλητές του ΟΠΟ Πύλης έδωσαν βροντερό «παρών», συμμετέχοντας στον Μαραθώνιο δρόμο της Αθήνας, κόβοντας όλοι το νήμα του τερματισμού, ο καθένας στην κατηγορία του.

Η εκκίνηση δόθηκε από το στάδιο του Μαραθώνα στις 9:00 το πρωί, όπως κάθε χρόνο, σε 12 διαφορετικά μπλοκ φέτος με έντονη βροχόπτωση, αφού διαβάστηκε ο όρκος από τους περσινούς πανελληνιονίκες.

Ο καιρός ήταν βροχερός κατά διαστήματα στη διαδρομή, με υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες, έντονη υγρασία και με λίγο «κόντρα» άνεμο στα ανηφορικά κομμάτια, κάτι που δυσκόλεψε του δρομείς σε αρκετά σημεία. Αξίζει να αναφέρουμε πως και φέτος από το 12ο μέχρι το 16ο χλμ. οι δρομείς διέσχισαν την περιοχή στο Μάτι όπου συνέβησαν οι καταστροφικές πυρκαγιές τον Ιούλιο του 2018 με το απανθρακωμένο τοπίο και τους κατοίκους της περιοχής να στέκονται στις δύο πλευρές τις διαδρομής με μαύρες μπλούζες, ενθαρρύνοντας και επεφημώντας τους δρομείς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του μαραθωνίου πρώτος δρομέας που έφτασε στον τερματισμό, στο Καλλιμάρμαρο στάδιο, ήταν ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας Τζον Κιπκορί Κόμεν σε 2:16:34.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η 27χρονη Ελευθερία Πετρουλάκη από τη Σητεία της Κρήτης με επίδοση 2:45:49, που αναδείχθηκε και Πρωταθλήτρια Ελλάδος για το 2019.

Στους άνδρες Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2019 αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Κων/νος Γκελαούζος του Παναθηναϊκού, τερματίζοντας τρίτος στη γενική κατάταξη, με χρόνο 2:19:02, που είναι και η δεύτερη καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή.