Ένα συναρπαστικό γκραν κινιόλ ματς, είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε σήμερα το απόγευμα στις 4:00 στο γήπεδο του Ελευθεροχωρίου, όπου Πιαλεία & Ροπωτό, δύο ομάδες του Δ. Πύλης, συναντήθηκαν για τον θεσμό του Κυπέλλου, βρίσκοντας νικήτρια την ομάδα της Πιαλείας με τελικό σκορ: 3-2.

Ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι από τους παίχτες και των δύο ομάδων από την αρχή έως και το 120′ μιας και χρειάσθηκαν και τα επιπλέον τριάντα λεπτά της παράτασης, ώστε οι δύο αντίπαλοι να λύσουν τις διαφορές τους.

Ένας ματς γκραν κινιόλ, όπως αναφέραμε & στην αρχή, με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο, καθώς οι εναλλαγές στο σκορ και στην κυριαρχία ήταν συχνές, που κάποιες φορές απορούσαμε κι εμείς αν αυτό ήταν παιχνίδι κυπέλλου ή πρωταθλήματος σε προχωρημένη αγωνιστική, αφού οι παίχτες & των δ’ύο συλλόγων έδειξαν τρομερό πάθος και αγωνιστική αρτιότητα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρεφ Κοντίνου.

Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι φτάνοντας ως την παράταση & στο 116′ όταν ο Ρούσσας ισοφάρισε για το 2-2 κι ενώ όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα παιζόταν στα πέναλτις, η μοίρα είχε άλλη άποψη και χαμογέλασε για τελευταία φορά στην Πιαλεία και συγκεκριμένα ένα λεπτό μετά την ισοφάριση του Ροπωτού, στο 117′ όταν ο Άγγελος Νάκος σε μια ξαφνική αντεπίθεση, πρόλαβε την έξοδο του Γκούμπλια & με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας τον Ασκληπειό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου & παίχτες, Δ/ση & φιλάθλους στον 7ο ουρανό.

Οι σκορερς

36′, Δημουλάς, 1-0

67′, Λαμπρογεώργος, 1-1

92′, Δημουλάς, 2-1

116′, Ρούσσας, 2-2

117′, Νάκος, 3-2

Πιαλεία: Ν. Ρομπιές

Ροπωτό: Ν. Τσιμπαλής