IMG_7459

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του ο «Κεραυνός» Ροπωτού, απέναντι στην συνδημότισσα ομάδα της Πιαλείας, με τελικό σκορ 1-0, τρίποντο που τον φέρνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ ΕΠΣΤ με 20 βαθμούς, αφήνοντας στους 17 την σημερινή της αντίπαλο.

Ύστερα από ένα κακό 1o ημίχρονο, που εάν εξαιρέσουμε μία πολύ καλή φάση από πλευράς Ροπωτού στο 5′, κατά την οποία ωραίο σουτ του Θέμελη, έδιωξε σε κόρνερ ο κήπερ Σακελλαρίου, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ουσιώδες & αξιόλογο. Στην επανάληψη όμως οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικές και φορώντας τον καλό τους εαυτό, παρουσίασαν ένα καλό θέαμα, δίνοντας φάσεις που ξεσήκωσαν κερκίδα κι ένα γκολ οι γηπεδούχοι.

Στο 51′ ο Τσάνι της Πιαλείας, ύστερα από σουτ του Βαϊου & απόκρουση του Ρομπιέ, βρέθηκε σε θέση γκολ, όμως το πλασιέ του εξουδετέρωσε ιδανικά με απανωτή απόκρουση ο Ρομπιές.

Στο 52′ σουτ του Καλόγηρου από κοντά, διώχνει σωτήρια για την Πειαλεία με το κεφάλι ο έμπειρος Τσιαβαλιάρης.

Στο 66′, πλασιέ του Βαϊου από κοντά σώζει την τελευταία στιγμή & πάνω στη γραμμή ο Βαμπούλης

Στο 75′ ήταν η μεγάλη στιγμή για το Ροπωτό, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Σακελλαρίου ο Ραμνιώτης σούταρε δυνατά γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του, που έμελλε να είναι & το τελικό αποτέλεσμα, που χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον «Κεραυνό».

Στο γήπεδο της Φιλύρας σήμερα παραβρέθηκαν και παρακολούθησαν τον αγώνα συν τοις άλλοις ο Δημ. Σύμβουλος της «Πύλης Αξιών» κ. Παν. Τσόλας, καθώς και ο πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου Πύλης κ. Θαν. Μανούρας.