Συνεχίζει τις καλές του εμφανίσεις & μάλιστα με 2η σερί νίκη ο Πορταϊκός, καθώς σήμερα το μεσημέρι & στην έδρα του στην Πύλη, σε εξ αναβολής παιχνίδι, επιβλήθηκε των Σαραγίων με τελικό σκορ: 2 – 0!

Η ομάδα της Πύλης σήμερα & ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, με αναπτερωμένο το ηθικό της, ύστερα & από την προηγούμενή της νίκη επί της Δήμητρας, φόρεσε ξανά τον καλό, νικηφόρο εαυτό της & παίζοντας μεθοδικό ποδόσφαιρο, με σχέδιο, σωστή ανάπτυξη, καλά ντουμπλαρίσματα, αλλά & γρήγορες επιστροφές, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους της & σχετικά νωρίς, στο 13′ με ωραίο σουτ του Αντωνίου έξω από την μεγάλη περιοχή του Ντάσκα, μπήκε μπροστά στο σκορ, γράφοντας το 1-0.

Στην επιστροφή ο Πορταϊκός ήταν πιο νωχελικός, αφού έχασε την σπιρτάδα του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας μέτρα στο γήπεδο για τους αντιπάλους του, οι οποίοι όμως σήμερα με αρκετή γκρίνια & χωρίς καθαρό μυαλό επιθετικά, δεν μπόρεσαν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Αντιθέτως ο Πορταϊκός, στο δεύτερο αυτό ημίχρονο, έχοντας το αβαντάζ του 1-0, αλλά & την καλά οχυρωμένη του για άλλη μια φορά άμυνα, δοκίμαζε την αντίπαλη άμυνα με ξαφνικούς αιφνιδιασμούς, εκμεταλλευόμενος τον πολύ γρήγορο φορ του Ιωάννου, ο οποίος δύο φορές βρέθηκε σε θέση βολής σε φάσεις τετ-α-τετ με τον Ντάσκα, από τις οποίες ο κήπερ των Σαραγίων βγήκε νικητής, την πρώτη στο 67′ διώχνοντας με τα πόδια & την δεύτερη στο 69′ σε παρόμοια φάση, που έδιωξε με τα χέρια, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του & παράλληλα ζωντανές τις ελπίδες για ισοφάριση.

Δεν συνέβη όμως το ίδιο & στο 90′, όταν πάλι ο Ιωάννου με ωραία ατομική προσπάθεια, πλάσαρε ιδανικά από πλάγια θέση τον Ντάσκα, ο οποίος ανήμπορος να αντιδράσει, είδε την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνιά της εστίας του.

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Σαράγια: Λιούλιος

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Νταλούκας/Μανασής

Στα άλλα δύο παιχνίδια που δεν είχαν γίνει & έγιναν σήμερα…

Πηγή – Δήμητρα: 1 – 0

Φήκη – Κρύα – Βρύση: 3 – 0

*Με τις μπλε εμφανίσεις ο Πορταϊκός, τις πράσινες τα Σαράγια.