Με το «δεξί» & η Λυγαριά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄ερασιτεχνικής κατηγορίας & μάλιστα πετυχαίνοντας ευρεία νίκη εντός έδρας, καθώς επιβλήθηκε με 6-1 της Τζιούρτζιας.

Ύστερα από ένα δεκάλεπτο αναγνωριστικού ποδοσφαίρου, ο «Απόλλωνας», παίζοντας ορθό ποδόσφαιρο, μπήκε μπροστά στο σκορ με δύο γρήγορα γκολ, το πρώτο στο 13΄, με κοντινό πλασιέ του Τσορλιάνου & το δεύτερο στο 15΄ με ωραία κεφαλιά του Αντωνίου, ύστερα από κόρνερ του Μπακατσή.

Κι ενώ όλοι περίμεναν πως η ομάδα της Τζιούρτζιας θα τα παρατούσε, αντιθέτως το αξιόμαχο σύνολο του Αλεξίου, ήταν αυτό που ανέβασε στροφές, ισορρόπησε το παιχνίδι, βγήκε μπροστά & στο 25′ μείωσε σε 2-1 με προβολή του Δρατογιάννη. Έως το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Τζιούρτζιας ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, γεμίζοντας άγχος τους γηπεδούχους.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, βρήκε & πάλι τους φιλοξενούμενους πιο ορεξάτους, που με συνεχή πίεση, δημιουργούσαν ένταση στα καρέ του Κουκουτσέλου, ενώ στο 52′ έφτασαν μάλιστα πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν σε σουτ του Μπακάλη η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Μακρή, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, ανάγκασε τον κήπερ Κουκουτσέλο στην απόκρουση του αγώνα, κρατώντας έτσι το προβάδισμα για την ομάδα του.

Από το 60′ & μετά η Λυγαριά άρχισε να συνέρχεται από τον λήθαργο που είχε περιπέσει, για να αρχίσει το κρεσέντο μιας σειράς από γκολ από πλευράς της, με χατ-τρικ του Χρ. Λιάκου, για να φτάσει τελικά στο εκπληκτικό 6-1, επί της αντιπάλου της Τζιούρτζιας.

Στο 68΄, σουτ του Μπακατσή από κοντά, αποκρούει ο Τσιλιμίγκας

Στο 74΄, καλοτραβηγμένο φάουλ από μακριά του Μπαρμπαρούση, αποκρούει ο Κουκουτσέλος

Στο 76΄, και πάλι ο Λιάκος με προβολή, ύστερα από σέντρα του Μπακατσή, σημειώνει το 5ο γκολ για την οάδα του & το τρίτο προσωπικό του

Στο 80΄, το τελικό 6-1 για την Λυγαριά με κοντινό πλασιέ του Μπακατσή.

Λυγαριά: Πατσιάνης

Τζιούρτζια: Αλεξίου

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Καπερώνης/Τζιότζιος

Τα άλλα αποτελέσματα στον όμιλο, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…