Μακράν του καλού της εαυτού η Ένωση χθες στον εντός έδρας αγώνα Κυπέλλου, που φιλοξένησε το Ροπωτό, το οποίο νίκησε τελικά με σκορ 3-1.

Αγχωτική νίκη για τους γηπεδούχους, καθ΄ότι χρειάστηκαν 45′ παιχνιδιού για να κάμψουν την αντίσταση του πολύ καλού Ροπωτού(στο 1ο ημ) & να πάρουν κεφάλι στο σκορ με κοντινό πλασιέ του Θέμελη, ύστερα από συρτή πλάγια σέντρα του Ζυγουλίκα.

Γκολ που όσο αργούσε να έλθει, τόσο αυξανόταν το άγχος των παιχτών της Ένωσης, ασχέτως της χλιαρής υπεροχής, με αποτέλεσμα να μην έχουν καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους & με ελλιπή συνοχή στο κέντρο, κάθε τους τελική δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα γι’ αυτούς.

Στο 2ο ημίχρονο η Ένωση, παρουσίασε ένα καλύτερο αγωνιστικά πρόσωπο, απέναντι σε ένα Ροπωτό, που στο πρώτο ημίχρονο τα πήγε πολύ καλά, ενώ στο 2ο ξέμεινε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα το παιχνίδι της να γίνει πιο συγκροτημένο & να φτάνει με αξιώσεις στην επίτευξη κι άλλου τέρματος.

Κι ενώ όλοι περίμεναν να δουν το 2ο γκολ της Ένωσης, στο 64′ & μετά από συρτή πάσα του Γ. Τσιόλα, ο Παπαρσένης έφερε την ισοφάριση για την ομάδα του. Ως εκεί όμως καθώς με δύο γκολ, στο 75′ με τον Κολότσιο & στο 86‘, με τον Παπαϊωάννου η Ένωση πήρε την πολυπόθητη νίκη, για να συνεχίσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ένωση Μουριάς/Δροσερού: Γκουγκουλής

Ροπωτό: Τσιαούσης

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Σταφυλάς/Ράτζας

*(Λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, δεν κατέστη δυνατό να έχουμε τα στιγμιότυπα των υπόλοιπων γκολ του αγώνα).