Δύσκολο το σημερινό πέρασμα του πρωτοπόρου στην κατηγορία Ελευθεροχωρίου, από την καυτή έδρα των «Λιονταριών» του Παλαιομοναστήρου, που πήραν τελικά τη νίκη με τελικό σκορ:1-2, διατηρώντας για άλλη μια αγωνιστική το «αήτητο» στο πρωτάθλημα της Α’1 του β’ ομίλου της ΕΠΣΤ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά «κουμπωμένοι» & με νοοτροπία ηττημένου, κάτω & από το βάρος των προγνωστικών που ήθελαν τους «μαυραετούς» το απόλυτο φαβορί, δίνοντας ουσιαστικά ‘γη’ & «ύδωρ» στους αντιπάλους τους, οι οποίοι είχαν την απόλυτη υπεροχή & τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο μεγαλύτερό του μέρος.

Παρ’όλα αυτά όμως χρειάστηκαν 28′ λεπτά παιχνιδιού για να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ το Ελευθεροχώρι & να αποδώσει καρπούς η συνεχής πολιορκία που άσκησε στην άμυνα των «λιονταριών» με γκολ του Σκρέκα, ύστερα από πλασιέ του, μέσα από την μεγάλη μεγάλη περιοχή.

Στην επανάληψη εξακολούθησε το ίδιο σκηνικό με τους μαυραετούς να επιτίθενται & τους γηπεδούχους να αμύνονται, με αποτέλεσμα στο 54′ το Ελευθεροχώρι να διπλασιάζει τα τέρματά του με κοντινό πλασιέ του Βερβέρα.

Ως το 75′ περίπου η επιθετικότητα των φιλοξενούμενων ατόνισε, θεωρώντας πως τα πάντα είχαν κριθεί…Αντιθέτως όμως οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη, που & με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Κ. Κωσταρέλλου, φρεσκάρισαν την επιθετική τους γραμμή & ταυτόχρονα την όρεξή τους για κάτι καλύτερο.

Έτσι άρχισαν να πιέζουν & στο 81′ ο Σωτ. Κωσταρέλλος με καταπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, κρέμασε κυριολεκτικά τον Μανούρα, ο οποίος αντικατέστησε τον Κλιάκο, στέλνοντας την μπάλα στο ‘Γ» της δεξιάς γωνίας της εστίας του, για να μειώσει σε 1-2.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, αναπτερώνοντας ταυτόχρονα & τις ελπίδες τους για ισοφάριση, με αποτέλεσμα η επιθετική τους δραστηριότητα να έχει διάρκεια & ουσία, γεμίζοντας με άγχος τους αντιπάλους τους, που στο υπόλοιπο του αγώνα, κλείστηκαν στα καρέ τους, υπερασπιζόμενοι τη νίκη, αλλά & το γόητρο του «αήττητου», ενώ λίγο έλειψε στο 83’ η αλλαγή… Κ. Κωσταρέλλος να ισοφαρίσει, όταν αυτός απέτυχε σε κοντινό του πλασιέ, με τον Μανούρα να διώχνει σε κόρνερ.

Οι φάσεις

Στο 7′, σουτ του Μπακάλη πάνω από την οριζόντια δοκό του Καναβού

Στο 15′, σουτ του Ντούβλη από πλεονεκτιή θέση, πάνω από την εστία του Καναβού

Στο 17′, σουτ του Βερβέρα, αποκρούει ο Καναβός

Στο 21′, σουτ του Γκαρνάρα περνάει δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό του Καναβού

Στο 27′, σουτ του Μπακάλη σε τετ-α-τετ, διώχνει με τα πόδια ο Καναβός

Στο 28′, 0-1 για το Ελευθεροχώρι με τον Σκρέκα

Στο 33′, καλή κεφαλιά του Γκαρνάρα, λίγο άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό

Στο 39′, από χτύπημα κόρνερ του Ντούβλη & ενώ η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, δεν προλαβαίνει την προβολή σε κενή εστία ο Γκαρνάρας

Στο 54′, 0-2 για το Ελευθεροχώρι με τον Βερβέρα

Στο 61′, κοντινό πλασιέ του του Γκαρνάρα, μπλοκάρει ο Καναβός

Στο 67′, πλασιέ του Γκαρνάρα από καλή θέση, πάνω από την οριζόντια δοκό

Στο 68′, σουτ από πλύ μακριά του Σωτ. Κωσταρέλλου, μπλοκάρει εύκολα ο Μανιούρας

Στο 71′, σουτ του Γκαρνάρα, διώχνει σε κόρνερ ο Καναβός

Στο 81′, μειώνει σε 1-2 για το Παλαιομονάστηρο ο Σωτ. Κωσταρέλλος

Στο 83′, μοναδική ευκαιρία για ισοφάριση με τον Κ. Κωσταρέλλο, ο Μανούρας όμως λέει ‘ΟΧΙ», διώχνοντας σε κόρνερ

Στο 84’, σουτ του Γκαρνάρα από πλάγια θέση, βρίσκει την αριστερή κάθετη δοκό του Μουτογεώργου(αλλαγή)

Παλαιομονάστηρο: Γ. Παπαδόπουλος

Ελευθεροχώρι: Ν. Μανούρας

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Σταφυλάς, Νταλούκας

*Με τις μωβ εμφανίσεις το Παλ/ηρο, τις ασπρόμαυρες το Ελ/ώρι.