Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-13 192751

Με άνετο όσο και πειστικό τρόπο κατέκτησε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη σε ισάριθμους αγώνες ο Απόλλων Καρδίτσας. Η ομάδα του Σπύρου Παππά διατήρησε αλώβητη την έδρα της, επικρατώντας με 86-57 της Πελασγιώτιδας Λάρισας για την 3η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Χωρίς τους Τρ. Ζωιτσάκο, Ντασιώτη, Παπανδρέα, Μπαϊμάκη, Παπαστολόπουλο και Στεφανίδη, αλλά με τον Κώστα Γεωργαντζά να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τους «κυανόλευκους», η τοπική ομάδα προσπάθησε να συνδυάσει την ουσία με το θέαμα, αποζημιώνοντας με αυτόν τον τρόπο τους φίλους του μπάσκετ που παρευρέθηκαν στην κερκίδα του ΕΑΚ της πόλης.

Ο Απόλλων παρουσιάστηκε με δύο διαφορετικές πεντάδες που αγωνίστηκαν…πλεχτά (η μία σε 1η και 3η περίοδο και η έτερη σε 2η και 4η), είδε όλους τους παίχτες του να συνδέονται με το καλάθι κι έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς στο ματς ένα σαφές προβάδισμα, επιχείρησε με ροτέισον να βρει αγωνιστική ισορροπία απέναντι σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο.

Το γρήγορο 12-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και τα υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια (στην 1η περίοδο ο Απόλλων πέτυχε τα 4 από τα συνολικά 11 τρίποντά του στο παιχνίδι) έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση στους γηπεδούχους που, αν και είδαν την ομάδα της Λάρισας να μειώνει σε 13-4 στο 6’, ηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο σκορ, για το 21-10 στο 10’.

Ο Απόλλων μπήκε στη 2η περίοδο με σερί 6-0 και ξέφυγε με +17 (27-10 στο 13’), χωρίς να απειληθεί ποτέ το προβάδισμά του που έως το τέλος της αναμέτρησης διατηρήθηκε σε διψήφια τιμή. Με καλή παρουσία και στην άμυνα, οι παίχτες του Σπύρου Παππά κατάφεραν γρήγορα να αυξήσουν τη διαφορά άνω των 20 πόντων (40-19 στο 17’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το +21 (45-24).

Η 3η περίοδος επέφερε κάποια χαλάρωση, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο αμυντικό κομμάτι όμως, ο Απόλλων εξακολουθούσε να προηγείται, χωρίς η διαφορά υποχωρεί, ενώ μάλιστα στο τέλος του δεκαλέπτου διευρύνθηκε, για το 68-45 στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο, υπήρξε σαφής διάθεση εκατέρωθεν για δοκιμή προσώπων και σχημάτων, με τον Απόλλωνα να φτάνει στο τελικό 86-57 κι ενώ προηγουμένως είχε καταφέρει σε δύο περιπτώσεις να ξεπεράσει το «φράγμα» των 30 πόντων στο προβάδισμά του.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-24, 68-45, 86-57

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Γεωργαντζάς 8 (2), Δίκαρος 23 (2), Τσανάκας 3 (1), Ρουκάς 13 (1), Κούτριος 14 (2), Ζιάκανος 5, Αλ. Ελευθερίου 1, Τσέγκος 7 (1), Κατσαρός 9 (2), Πάσχος 3 (1).

Πελασγιώτιδα Λάρισας (Ν. Παπαϊωάννου): Γ. Τσιμούρτος 13 (3), Γ. Οικονόμου 10, Κίτσος 10, Γαβρογιάννης 8, Κόμνος 5, Παντέλιος 5, Σιμόπουλος 3, Ζαγανίδης 3 (1), Λάιος, Πολύζος, Νασίκας, Τόλιας.

11. Πελασγιώτιδα Λάρισας* 2 2 0 2 114 150 -36

*Απόλλων Καρδίτσας, Πελασγιώτιδα και ΕΑΛ έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο

**Η Νίκαια 2012 έχει ποινή αφαίρεσης ενός βαθμού λόγω της αποχώρησής της από το περυσινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής