Το Παλαιομονάστηρο ανέδειξε νικητή με 3-1 το σημερινό ντέρμπι με την Φιλύρα, για τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων στην 10η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Α’1 ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Ύστερα από ένα κάκιστο θέαμα στο πρώτο εικοσάλεπτο του 1ου ημιχρόνου από τις συχνές διακοπές λόγω ανώφελων φάουλ, αλλά & τις χείριστες επιλογές των παιχτών των δύο ομάδων στο πάσιμ γκέιμ, το παιχνίδι από εκεί & μετά άρχισε τελικά να αποκτά κάποιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κάτι το οποίο τους απέφερε & το πρώτο γκολ στο 26′ με προβολή του Κουταλίδα, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Κουκοτσέλου, βάζοντας μπροστά στο σκορ το Παλαιομονάστηρο με 1-0.

Στο 30′, ο Παπαγιάννης με ωραίο πλασιέ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, γράφοντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε κατακόρυφα, με το ματς να αποκτάει έναν καλό ρυθμό, με την Φιλύρα αυτή τη φορά να έχει κατοχή & πρωτοβουλία, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν στην πίεση αυτή των φιλοξενουμένων με αποτέλεσμα να δεχθούν στο 65′ ένα υπέροχο γκολ του Παντέρα, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το 2-1.

Από το 75′ & μετά το Παλαιομονάστηρο ισορρόπησε το παιχνίδι & στο 90′ & σε ανύποπτη φάση, έβαλε το «κερασάκι’ στην τούρτα, πετυχαίνοντας & τρίτο τέρμα με τον Κουταλίδα, παίρνονας έτσι τους τρεις πολύτιομους βαθμούς της νίκης.

Στο 87′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα(κόκκινη) ο Τζέλιος ως τελευταίος παίχτης σε προβολή στον αντίπαλο.

Οι φάσεις

Στο 6′, καταπληκτικό σουτ-φάουλ του Κωσταρέλου η μπάλα τραντάζει την οριζόντιο δοκό του Κουκοτσέλου, για να καταλήξει άουτ.

Στο 65′, μειώνει η Φιλύρα σε 2-1 με τον Παντέρα

Στο 71′ φάουλ τουΠαπαρσένη η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι & στην επιστροφή της ο Ντόβας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα

Στο 80′, καλό σουτ του Ντόβα άουτ.Στο 85′, σουτ του Τσάλα, άουτ.

Στο 90′ το τελικό 3-1 με τον Κουταλίδα.

Παλαιομονάστηρο: Παπαδόπουλος

Φιλύρα: Χατζής

Διααιτητής: Πέτσας

Βοηθοί: Σταφυλάς, Μπαλλάς

*Με τις λευκές εμφανίσεις το Παλ/ηρο, τις μπλε η Φιλύρα.

IMG_1450 IMG_1451 IMG_1452 IMG_1453 IMG_1455 IMG_1456 IMG_1457 IMG_1458 IMG_1459 IMG_1460 IMG_1471 IMG_1472 IMG_1476 IMG_1482 IMG_1487 IMG_1489 IMG_1513 IMG_1544