Arxiki

«Στραβοπάτησε» η Λυγαριά σήμερα το πρωί στην έδρα της με το Παλαιομονάστηρο, φέρνοντας 0-0, σε ένα ματς που όλα τα προγνωστικά το θέλαν στάνταρ «1».

Ένα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη σήμερα στην Λυγαριά με την τοπική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο να έχει την πλήρη κατοχή, να σκοντάφτει όμως απέναντι στην πολυπρόσωπη & σκληροτράχηλη άμυνα της διπλής ζώνης του Παλαιομοναστήρου, το οποίο επιθετικά δεν φάνηκε, παρά σε λίγες του κόντρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με το Παλαιομονάστηρο να βγαίνει από το καβούκι του & να παίζει στα ίσια το παιχνίδι, δημιουργώντας κάποιες καλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ, με κινητήρια δύναμη τον δαιμόνιο Κολότσιο, που σήμερα ήταν στα φόρτε του.

Από την άλλη η Λυγαριά πάτησε αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή, έχασε ευκαιρίες, αλλά στην τελική χόλενε είτε αστοχώντας, είτε έχοντας κακές επιλογές.

Οι φάσεις

Στο 2′, σουτ του Λιάκου αποκρούει ο Μουτογεώργος

Στο13′, σουτ του Μουρελάτου, εύκολα ο Μουτογεώργος

Στο 39′, σουτ του Κολότσιου, πάνω από την οριζόντιο δοκό του Ντανίκα

Στο 42′, σουτ του Σαργιώτη, μπλοκάρει ο Μουτογεώργος

Στο 44′, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάση πέναλτι, σε σουτ του Λαμπρογεώργου & την μπάλα να βρίσκει το χέρι αμυντικού της Λυγαριάς

Στο 47′, πλασιέ του Κολότσιου σε τετ-α-τετ φάση από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό του Ντανίκα

Στο 54′, γυριστή κεφαλιά του Κολότσιου από κόρνερ του Μούτσιου η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αροστερό «γάμα» του Ντανίκα

Στο 56′, ο Λιάκος δεν προλαβαίνει την προβολή μπροστά από τον Μουτογεώργο

Στο 58′, κεφαλιά γύρισμα του Κατράνα μέσα στην μικρή περιοχή, ο Λαμπρογεώργος δεν προλαβαίνει την προβολή

Στο 83′, σουτ από κοντά του Σβάνα, η μπάλα πολύ πάνω από την οριζόντιο δοκό του Μουτογεώργου

Στο 92′, δυνατό σουτ από πλάγια θέση του Λιάκου, μπλοκάρει θεαματικά ο Μουτογεώργος.