Την ήττα γνώρισε ο Γ.Σ. Γόμφων σήμερα στην έδρα του από την ομάδα των Σοφάδων με 63-80 για το πρωτάθλημα της Α’1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Γομφαίοι ύστερα από ένα κακό ξεκίνημα στις αρχές του 1ου δεκαλέπτου με έξι πόντους (9-17), κατάφεραν να επανέλθουν & να το κλείσουν με τέσσερις πόντους υπέρ τους, 23-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σοφάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά & έχοντας καθαρό μυαλό σε άμυνα & επίθεση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά & να κλείσουν το ημίχρονο, παίρνοντας μάλιστα διαφορά επτά πόντων (34-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Γομφαίους, αφού από τη μια η δική τους αστοχία&εν τέλει αφλογιστία & από την άλλη οι πολύ γρήγορες επιστροφές των αντιπάλων τους που θωράκιζαν την άμυνά τους & οι πολύ γρήγοροι & εύστοχοι αιφνιδιασμοί τους, εκτίναξαν την διαφορά στους 16 πόντους κάποια στιγμή, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με 13 πόντους υπέρ τους.

Στο ίδιο μοτίβο & το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Σοφάδες να έχουν επιβάλει οριστικά το ρυθμό τους & όλα να δείχνουν πως τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει τον κακό εαυτό των Γομφαίων, ο πίνακας έδειξε το τελικό:63-80 υπέρ των φιλοξενουμένων.