IMG_6699 Arxiki

Ντέρμπι «έδρας» το σημερινό ματς ανάμεσα σε Κεραυνό Ροπωτού & Παλαιομονάστηρο, μιας & ο Κεραυνός δηλώνει έδρα & αγωνίζεται στο γήπεδο του Παλαιομοναστήρου, που αν & θεωρητικά γηπεδούχος, ηττήθηκε σήμερα με 2-1.

Καλή η «ψαριά» το σημερινό τρίποντο για το Παλαιομονάστηρο & λέμε «ψαριά», μιας & το γήπεδο με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν, πιο πολύ για ψάρεμα ενδείκνυτο, παρά για ποδόσφαιρο.

Αγωνιστικά τώρα το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικό στην ομάδα του Παλαιομοναστήρου, που είχε την καθολική υπεροχή, με τον Κεραυνό να αρκείται σε κάποια στημένα, αλλά & ξαφνικές αντεπιθέσεις, που μία δύο ήταν κάπως «πιπεράτες» θα λέγαμε. Έτσι η υπεροχή & η πίεση των φιλοξενούμενων δεν άργησαν να φέρουν αποτελέσματα & στο 14‘ προηγήθηκαν με μια αριστοτεχνική κεφαλιά του Κρομμύδα, ύστερα από χτύπημα φάουλ.

Στο 30΄μάλιστα το Παλαιομονάστηρο είχε & δοκάρι μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Καραδήμα, ενώ στη συνέχεια χάθηκαν άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες, μοναδικές για χάι λάιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός, άλλαξε ρότα, εμφανιζόμενος σαφώς καλύτερος, επικράτησε στο χώρο του κέντρου, δημιουργώντας αρκετά συχνά προβλήματα στην άμυνα των αντιπάλων του & στο 53′ ο Ραμνιώτης εκμεταλλευόμενος τη λάθος έξοδο του κήπερ Μουτογεώργου, κατάφερε να  ισοφαρίσει, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Κάπως έτσι κύλισε το υπόλοιπο του παιχνιδιού έως το 72′ όταν ο Τζέλιος με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από κόρνερ του Κωσταρέλου, έγραψε το 1-2, που ήταν & το τελικό σκορ του αγώνα.

IMG_6695 IMG_6699 Arxiki IMG_6700 IMG_6704 IMG_6711 IMG_6714 IMG_6715 IMG_6719 IMG_6722 IMG_6723 IMG_6730 IMG_6733 IMG_6736 IMG_6745 IMG_6748 IMG_6753 IMG_6762 IMG_6771 IMG_6776 IMG_6789 IMG_6794 IMG_6798 IMG_6809