Αγκαλιά με το «Χ» έως το τελευταίο σφύριγμα του ρεφ Λεωνίδα, βρέθηκε η Λυγαριά… Το Ελευθεροχώρι όμως ήταν αυτό που πήρε το τρίποντο με τελικό σκορ:2-1, για να κλείσει με νίκη την σημερινή φιέστα στην έδρα του, όντας & τυπικά πρωταθλητής της Α’1 κατηγορίας του Β’ ομίλου, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα & την άνοδό στην μεγάλη κατηγορία.

Αγωνιστικά τώρα, μπορούμε να πούμε πως σήμερα το απόγευμα διεξήχθη ένα καλό ματς με όλα εκείνα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπι, καθώς διέθετε, γρήγορο ρυθμό, πολλές & καλές φάσεις, ένταση, πάθος & δίψα για νίκη & από τις δυο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αυτοί που είχαν την την κατοχή & πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς & ξεκινώντας δυναμικά, κατόρθωσαν στο 22′ να ανοίξουν πρώτοι το σκορ με πολύ ωραίο σουτ από μακριά του Βερβέρα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν & επιλέγοντας να δώσουν από την αρχή χώρο στους αντιπάλους, προτίμησαν να δώσουν μεγαλύτερη σημασία στα νώτα τους & με ξαφνικές αντεπιθέσεις να κάνουν τη ζημιά, η οποία ήρθε στο 53′ με τον νεαρό & πολύ καλό σήμερα Βασιλάκο, όταν αυτός με ωραίο πλασιέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λιάκου, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αναπτερώνοντας το ηθικό των συμπαιχτών του & τις ελπίδες για το πολυπόθητο «Χ».

Μετά την ισοφάριση ο «Απόλλωνας» προτίμησε να αυξήσει ακόμη περισσότερο την δύναμή του στα μετόπισθεν, με σκοπό, όπως φάνηκε να κρατήσει το «Χ», το οποίο έως το τελευταίο σφύριγμα του ρεφ, διαχειρίστηκε αρκετά πετυχημένα, παρά το  ασφυκτικό πρέσιγκ & μπαράζ ευκαιριών των «Μαυραετών», που κατάφεραν τελικά να ξεκλειδώσουν την αμυντική συνοχή της Λυγαριάς  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με κοντινό σουτ του Σκρέκα, κάνοντας το 2-1 & να γιορτάσουν τελικά φιέστα & άνοδο με νίκη.

Να σημειώσουμε πως στο 55′ & ύστερα από την κόκκινη κάρτα που έδειξε στον Αντ. Σβάνα της Λυγαριάς, ο ρεφ Λεωνίδας, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί & να αρχίσει ξανά, μετά από ένα δεκάλεπτο.

Με το πέρας του αγώνα οι εκπρόσωποι της ΕΠΣΤ κ.κ. Ν. Μπατσικώστας & Αγγ. Βασιλείου, έκαναν την απονομή του Κυπέλλου & των μεταλλείων στους πρωταθλητές, οι οποίοι το πανηγύρισαν δεόντως.

Ελευθεροχώρι: Ν. Μανούρας

Λυγαριά: Μουρελάτος

Διαιτητής: Στ. Λεωνίδας

Βοηθοί: Μπαλλάς, Παπαγεωργόπουλος

*Με τις ασπρόμαυρες εμφανίσεις το Ελευθεροχώρι, τις κυανόλευκες η Λυγαριά.