Arxiki IMG_5971

Πραγματικά τονωτική «ένεση» η σημερινή «αγχωτική»νίκη, αλλά…νίκη της Λυγαριάς με 1-0 επί της Ένωσης Δροσερού/Μουριάς, στο εντός έδρα ματς-ντέρμπι.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά νωχελικά για τους γηπεδούχους, που φανερά επηρεασμένοι από τα προηγούμενα μη αναμενόμενα γι’ αυτούς αποτελέσματα & την Ένωση να πιέζει από το πρώτο κιόλας λεπτό, έχασαν τη «μάχη»του κέντρου & προσέχοντας πιο πολύ τα νώτα τους, προτίμησαν τις ξαφνικές αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να πετυχαίνουν κάτι ουσιαστικό, αν & είχαν τον αέρα με το μέρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο & στο πρώτο τέταρτο ο «Απόλλωνας» μπήκε πιο αποφασιστικός, ισορρόπησε το παιχνίδι,   καταφέρνοντας μάλιστα σ’ αυτό το χρονικό διάστημα σε μια κόντρα φάση μετά από επίθεση της Ένωσης, να προηγηθεί με τον Στάμο στο 49′, ύστερα από ένα όμορφο πλασιέ του τελευταίου & να πάρει κεφάλι στο σκορ με 1-0, που έμελλε να είναι & το τελικό.

Στη συνέχεια του αγώνα τον πρώτο λόγο είχε & πάλι η Ένωση, διατηρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων έως το τέλος, πατώντας συχνά περιοχή & χωρίς να καταφέρει κάτι καλύτερο, να κερδίζει τις εντυπώσεις & η Λυγαριά  την ουσία, ξεσπώντας σε ξέφρενους πανηγυρισμούς εντός γηπέδου, αλλά & εκτός σε γνωστό καφέ του χωριού, δράττοντας την ευκαιρία για ένα εποικοδομητικό αγωνιστικό κους-κους, με τα τεκταινόμενα του σημερινού αγώνα, αλλά το μελλοντικό αγωνιστικό «γίγνεσθαι».