podilasia (1)

Δυναμική ήταν η παρουσία των αθλητών και αθλητριών του ποδηλατικού Τρικάλων, στο πρωτάθλημα κεντρικής Ελλάδας.

Συγκεκριμένα το Σάββατο 9 Οκτωβρίου η ΤΕΚΕ σε συνεργασία με τον ΠΑΣ Πηνειός, διοργάνωσαν το τοπικό πρωτάθλημα δρόμου για τις μικρές κατηγορίες  στην Κοιλάδα Λάρισας. Οι νεαροί ποδηλάτες έπρεπε να αγωνιστούν σε δύο αγωνίσματα την ίδια μέρα, ατομική χρονομέτρηση και αγώνας αντοχής. Ο καιρός στην περιοχή του αγώνα, αν και συννεφιασμένος ευτυχώς δεν είχε βροχή και η διεξαγωγή των αγώνων έγινε κανονικά.

Ο Π.Σ. Τρικάλων συμμετείχε με 10 άτομα από την ποδηλατική ακαδημία.  Οι νεαροί  ποδηλάτες έβαλαν τα δυνατά τους κερδίζοντας συνολικά 12 μετάλλια και άλλες καλές θέσεις  σε όλες τις κατηγορίες.

Στην κατηγορία Μίνι μεγάλα: ο Σιδέρης Αλέξανδρος με μια πολύ καλή απόδοση στέφθηκε πρωταθλητής κεντρικής Ελλάδας στην ατομική χρονομέτρηση και 3ος στον αγώνα αντοχής. Ο αδερφός του Παναγιώτης με επίσης πολύ καλή απόδοση κατέκτησε την 2η θέση στον αγώνα αντοχής και την 5η στην ατομική χρονομέτρηση.

Στην κατηγορία Πανκορασίδων:  η Εύα Ντάκου κατέκτησε   δύο αργυρά μετάλλια καθώς τερμάτισε 2η και στα δύο αγωνίσματα. Η Κέλλυ Σούλιου ήταν 4η στην ατομική χρονομέτρηση και 3η στον αγώνα αντοχής.

Στην κατηγορία Παμπαίδων:  ο Ζιντζόβας Κων/νος κατέκτησε άλλα δύο αργυρά μετάλλια τερματίζοντας 2ος και στα δύο αγωνίσματα. Ο Νικολός Αλέξανδρος κατέκτησε επίσης δύο  χάλκινα μετάλλια τερματίζοντας αντίστοιχα 3ος και στα δύο αγωνίσματα. Ο Κουτσιβέτας Αριστείδης τερμάτισε 8ος σε αντοχή και χρονόμετρο.

Στην κατηγορία Παίδων:  οι ποδηλάτες αγωνίστικαν μόνο στον αγώνα αντοχής 50 χιλιομέτρων με τον Σιδέρη Δημήτρη να τερματίζει 2ος ,  τον Μάντζιο Δαμιανό 3ος και τον Φιστόπουλο Κων/νο 7ος.

Πολλά συγχαρητήρια από την διοίκηση του συλλόγου στους προπονητές και σε όλους τους ποδηλάτες που συμμετείχαν στους αγώνες αυτούς.

Ευχαριστούμε στους χορηγούς της ομάδας μας, αφού μέσα από την οικονομική τους στήριξη μπορούμε και συνεχίζουμε την ανάπτυξη της ποδηλασίας στην πόλη μας.:

ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ (ποδηλατικό κατάστημα Λάρισας),  Πρατήρια Υγρών Καυσίμων ΕΛΙΝ (αφοί Κουτσιβέτα), Κηποδημιουργίες (ΚΟΙΝ.ΣΕΠ ΤΡΙΚΑΛΩΝ), ΜΑΝΤΖΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ (τεχνική εταιρία), PROMIST (ασφάλειες), Δ.ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ (πρακτορείο ΟΠΑΠ),  3G (ψηφιακές εκτυπώσεις),  ΕΦΗ ΠΑΛΑΤΟΥ (φυσιοθεραπεία – βελονισμός), LA FARM (Γαλακτοκομικά).

Ευχαριστούμε επίσης  τους γονείς των αθλητών που βοηθούν τα παιδιά τους να προχωρήσουν σε αυτό το δύσκολο, επίπονο, αλλά και μαγευτικό άθλημα που επέλεξαν.

Φέτος το Σεπτέμβρη επιλέγουμε ποδηλασία για πολλούς λόγους και προπάντων FREE OF COVIDη ασφαλέστερη επιλογή!

Οι εγγραφές στην ποδηλατική ακαδημία άρχισαν!

Αν θέλεις να ασχοληθείς με ένα από τα ομορφότερα αθλήματα στον κόσμο, αν σου αρέσει να γυμνάζεσαι μέσα στην φύση, αν σου αρέσει η οδήγηση σε ποδηλατικά μονοπάτια, τότε τα μόνα  πράγματα που θα χρειαστείς είναι ένα κράνος  το ποδήλατό σου και όρεξη για πολλές βόλτες.