IMG_0405

«Χρυσή» αποδείχτηκε η ισοπαλία που αποκόμισε στο σημερινό ματς για την ομάδα του Πορταϊκού, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, καθώς κατάφερε στο 92′ να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ έως εκείνη τη στιγμή σκορ και να προσθέσει έναν ακόμη βαθμό στο ενεργητικό του, ύστερα από ένα δύσκολο ματς με τον Πύργο στην έδρα του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων έως και το 25′, δηλώνοντας «παρών» από το δεύτερο ακόμη λεπτό της αναμέτρησης, όταν σουτ του Σκαρλέα έφυγε ελάχιστα άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό του Θεοδωρούλα, καρδιοχτυπώντας τους πάντες.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με το ασφυκτικό πρέσιγκ από ψηλά ακόμα τους γηπεδούχους, δημιουργώντας αρκετές καλές φάσεις, ωστόσο οι του Πορταϊκού από το είκοσι και μετά ανέκαμψαν, ισορρόπησαν το ματς, και δίνοντας ποιότητα στο παιχνίδι τους, πήραν πρωτοβουλίες και ήταν αυτοί που μπήκαν πρώτοι μπροστά στο σκορ και στο 45′, ύστερα από από ωραία συλλογική ενέργεια, καθώς σε ωραία σέντρα από τα αριστερά του Καντζίη, ο Νικολούσιος με κεφαλιά πάσα, βρήκε ιδανικά τον Τζιουβάρα, ο οποίος με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα του Μπέκιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν να πάνε σε διαχείριση του υπέρ τους σκορ, όμως ο Πύργος με καλή κυκλοφορία και συνολική δουλειά, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52′, όταν ο κήπερ Θεοδωρούλας ανέτρεψε τον Αγγέλη και ο ίδιος παίχτης με χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-1.

Και σαν μην έφτανε αυτό στο 57′, ο Πύργος πέρασε σε πλήρη ανατροπή βάζοντας και δεύτερο γκολ, ύστερα από άστοχη έξοδο του Θεοδωρούλα και την μπάλα να στρώνεται ιδανικά στον επερχόμενο Παναγιωτάκη, ο οποίος έγραψε το 1-2.

Ακολούθησε ένα παιχνίδι με αρκετές καλές στιγμές για τις δυο ομάδες, με την ομάδα του Πύργου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Πορταϊκός όμως ήταν αυτός που είδε δίχτυα ξανά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νικολούσιου στις καθυστερήσεις, όταν προηγουμένως σε σουτ του Καντζίη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νταούλα, για να κλείσει το ματς με το τελικό: 2 -2.

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Πύργος: Τσιούκας

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Μανασής/Παπαγεωργόπουλος

Ακολουθεί πίνακας με όλα τα αποτελέσματα της σημερινής 4ης αγωνιστικής της Α’ Ερασιτεχνικής, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…