Arxiki

Στον τελικό του Κυπέλλου πέρασε το Νεοχώρι σήμερα, κερδίζοντας στην έδρα του την πολύ καλή Φήκη, με τελικό σκορ 3-0.

Ο Διγενής Νεοχωρίου θα βρεθεί αντιμέτωπος στον τελικό με το Καστράκι, στοχεύοντας στο τρόπαιο.

Με το παραπάνω αποζημιώθηκαν όσοι εκ των φιλάθλων  επέλεξαν να παρακολουθήσουν σήμερα το μεσημέρι στις 2:30 το συγκεκριμένο παιχνίδι, μιας & τα είχε όλα…Πολλές & καλές φάσεις, πάθος, δύναμη & φυσικά δίψα για την πρόκριση.

Πιο συγκεκριμένα & στο 1ο ημίχρονο, κατά το πρώτο 20λεπτο οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε αναγνωριστικό παιχνίδι & μεταξύ των, αλλά & με το τερέν μιας & η συνεχής βροχή δημιουργούσε θέματα, με τους παίχτες να προσπαθούν να σταθούν στα πόδια τους.

Στο 18′ & σε ανύποπτη φάση ήρθε το πρώτο γκολ για το Νεοχώρι όταν ο Μπίχτας σε σέντρα αντιπάλου του από πλάγια θέση, προσπάθησε να διώξει την μπάλα εμπρός από αντίπαλό του με τάκλιν, το γλιστερό τερέν όμως ανάγκασε τον παίχτη σε λάθος, κουβαλώντας κυριολεκτικά τη μπάλα στο δικό του τέρμα.

Στη συνέχεια & ως το τέλος του ημιχρόνου η Φήκη αντέδρασε, είχε εξολοκλήρου την υπεροχή, πίεσε αρκετά τον αντίπαλό της, όμως η θεά τύχη δεν έβαλε το χέρι της, σε χαρακτηριστικές στιγμές, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με το εις βάρος της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε με το Νεοχώρι πλέον να είναι αυτό που διέθετε την ελαφρά υπεροχή & με τον αέρα το 1-0, άγχωσε την αντίπαλό της, ιδίως μετά & την επίτευξη του 2ου τέρματος στο 49′ με τον Κολοβό.

Ύστερα & από το 2-0 η παίχτες της Φήκης φάνηκαν να χάνουν την εκρηκτικότητα & το καθαρό μυαλό, στοιχεία που τους διέκριναν στην ανάπτυξη & τις αντεπιθέσεις της στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να χάσουν & τον έλεγχο του Κέντρου, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Διγενή να επιβάλει το ρυθμό του & πετυχαίνοντας ένα ακόμη τέρμα στο 89′ με τον Σκόνδρα, να πάρει αυτός το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό.

Το ματς παρακολούθησε & ο πρόεδρος της ΕΠΣ Τρικάλων κ. Αθ. Μπουτζιώλης.

Οι φάσεις

8′, σέντρα του Κολοβού στο κέντρο της άμυνας της Φήκης ο Μπίχτας αποφεύγει το αυτογκόλ

Στο 18′, 1-0 το Νεοχώρι ύστερα από αυτογκόλ του Μπίχτα

Στο 22′, καλό σουτ του  Ψαρρά, αόυτ

Στο 27′, καλό σουτ του Νουνού, ύστερα από σέντρα του Γκαντιά, περνά άουτ, πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

Στο 40′, καλό σουτ του Γκαντιά διώχνει σε κόρνερ ο Καρατζάς

Στο 42′ σουτ του Νουνού η μπάλα κοντράρει σε σώμα αντιπάλου για να καταλήξει κόρνερ

Στο 43′, καλό σουτ του Αμπαδιωτάκη…άουτ.

Στο 45+ απευθείας φάουλ του Καραστέργιου, σε κόρνερ ο Καρατζάς

Στο 49′, 2-0 το Νεοχώρι με τον Κολοβό από κοντά, όταν προηγουμένως σε σουτ του Κατσιαμάγκα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι & στην επαναφορά την βρήκε ο σκόρερ

Στο 58′, σουτ του Κολοβού, άουτ πάνω απο την οριζόντια δοκό

Στο 63′, σουτ του Αμπαδιωτάκη αποκρούει ο Πατσιαλής

Στο 65′, σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκαντιά η μπάλα σε αμυντικό για να καταλήξει κόρνερ