Το πικρό ποτήρι της ήττας γεύτηκε σήμερα εντός έδρας η ομάδα του «Απόλλωνα» Λυγαριάς, καθώς έχασε με 3-0 από τη νεανική ομάδα του Πύργου, που σήμερα ενθουσίασε με την απόδοσή της, κερδίζοντας το χειροκρότημα των αρκετών φιλάθλων της που ακολούθησε την ομάδα στην Λυγαριά.

Οι νεωφώτιστοι γηπεδούχοι, αν και πάτησαν με το «δεξί» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ύστερα από 29 χρόνια, σήμερα δεν τα κατάφεραν, απέχοντας μακράν του καλού τους εαυτού. Οι απουσίες τριών βασικών τους παιχτών, επηρέασαν αρνητικά την απόδοσή τους που στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, καθώς δεν υπήρχε συνοχή και με πολλά κενά στις γραμμές τους, περισσότερο αναλώθηκαν σε αμυντικό ρόλο, καθώς η πίεση των αντιπάλων τους ήταν μεγάλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα τους έφτιαξε, ωστόσο και πάλι δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και η πίεση του αρνητικού εις βάρος τους σκορ τους γέμισε με ακόμη περισσότερο άγχος, το οποίο δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν και μοιραία να υποστούν μια μη αναμενόμενη ήττα, αφού στο 0-1 ακόμη και σε δύο φάσεις δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, όταν στο 58′ ο Κοθράς, δυο φορές στην ίδια φάση δεν κατάφερε την προβολή, ενώ στο 81′ λόμπα του Τσιορλανού βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπέκιου.

Τα «μωρά» του Βαγγέλη Τσιούκα από την άλλη σήμερα, ήταν ακράτητα, γεμάτα πάθος και δίψα για νίκη και με υψηλό ηθικό, ύστερα και από τη νικηφόρα πρεμιέρα τους, κατάφεραν να πετύχουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, σκορπώντας χαμόγελα ευχαρίστησης στο φίλαθλο κοινό τους.

Με σχέδιο και κοντρόλ παιχνίδι άρχισαν να πιέζουν σταδιακά τους αντιπάλους τους, κάνοντας συχνές επισκέψεις στα καρέ του Τσιότρα και στο 26′ με ωραίο πλασιέ του Παναγιωτάκη, πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν με το ίδιο πάθος και θέληση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου και χωρίς να αιφνιδιαστούν από την ανεβασμένη απόδοση της Λυγαριάς, κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, δημιουργώντας αρκετές φάσεις, με αιχμή του δόρατος τους πλαγίους τους, που με δουλεμένο τρόπο, κατέβαζαν τη μπάλα ως το κέντρο, για να μοιραστεί στους πολύ γρήγορους επιθετικούς τους, εξαπολύοντας αιφνιδιασμούς φωτιά, καταφέρνοντας να πετύχουν ακόμη δύο γκολ…Στο 82′ με κοντινό πλασιέ του Ζέρβα, ο οποίος εκμεταλλευόμενος μπέρδεμα στην άμυνα της Λυγαριάς, έκανε το 02- και στο 90′ ο Κερασοβίτης πλασάροντας ιδανικά τον Τσιότρα, έγραψε το τελικό: 0-3.

Λυγαριά: Πατσιάνης

Πύργος: Τσιούκας

Διαιτητής: Πέτσας

Βοηθοί: Κωστήρας/Φλώρος