Με σκορ 2-0 υπέρ της οικοδεσπότριας, έληξε το σημερινό ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες του Δήμου Πύλης…Πιαλεία & Ροπωτό.

Ένας αγώνας που δεν παρουσίασε καλό θέαμα θα λέγαμε, χωρίς ρυθμό & ιδιαίτερες φάσεις, με τους παίχτες να αναλώνονται περισσότερο σε προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, παρά σε δημιουργικό παιχνίδι.

Ωστόσο η Πιαλεία είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους μικρούς όμως του Ροπωτού να ανταπεξέρχονται αξιοπρεπώς στο ματς, απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα & μέσα στην καυτή της έδρα, προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση έως το τέλος του παιχνιδιού.

Στο 2′ ο Βαϊου με σουτ λόμπα, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκούμπλια, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκούμπλιας έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Πατέρα.

Στο 16′ πλασιέ του Κουβέλα, από πλευράς Ροπωτού, κατέληξε άουτ.

Στο 23′ η Πιαλεία,  ύστερα από σέντρα του Πατέρα, άνοιξε το σκορ με προβολή του Ν. Ζαρίδα (1-0), στη δεύτερή του εμφάνιση με τα χρώματα των γηπεδούχων, σε ακόμα μία εξαιρετική του εμφάνιση, δίνοντας & μια άλλη δυναμική στη μεσαία & επιθετική γραμμή της Πιαλείας.

Στο 34′ κεφαλιά του Μητσιάκη, ύστερα από σέντρα – φάουλ του Ξηντάρα, κατέληξε άουτ.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε & το β’ ημίχρονο, που από τα μισά του όμως οι μικροί του Ροπωτού πίεσαν περισσότερο για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, για να έρθει ξανά στο 84′ ο Ζαρίδας με κοντινό πλασιέ, να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του & να τους στερήσει κάθε ελπίδα για την ισοφάριση.

Τελικό σκορ, Πιαλεία – Ροπωτό: 2-0, στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’1 του β’ ομίλου της ΕΠΣΤ.

Πιαλεία: Κονοσπύρης

Ροπωτό: Κ. Τσιαμπαλής

Διαιτητής: Μανασής

Βοηθοί: Ρότσας, Καραντούλης