Με το «δεξί» πάτησε στην πρώτη της επίσημη εμφάνιση & στον θεσμό του Κυπέλλου η Ένωση Μουριάς-Δροσερού, η οποία πέτυχε ευρεία νίκη, με τελικό σκορ 5-0 επί του Πρίνους στην έδρα της.

Η Ένωση με το «Καλημέρα», αιφνιδίασε τον αντίπαλό της & μόλις στο πρώτο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον καταιγιστικό σήμερα Γιάννη Μπελετσιώτη, ο οποίος εκμεταλλευόμενος ασταθή απόκρουση του Τσαντήλα σε σουτ του Κούζα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0.

Στο επόμενο κιόλας λεπτό η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της με ένα καταπληκτικό, για χάι λάιτς, σέντρα σουτ του Ζυγολίκα.

Οι του Πρίνους μετά την αρχική ψυχρολουσία, κατάφεραν & ισορρόπησαν το παιχνίδι & στο 23′, κέρδισαν πέναλτι με τον Κοθρά, σε ανατροπή του Ν. Μπελετσιώτη, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο σούπερ «Πατσιάς» του είπε «ΟΧΙ», χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μειώσει για την ομάδα του & να δώσει ενδεχομένως μια άλλη τροπή στο παιχνίδι.

Στο 38′ όμως η ασταμάτητη Ένωση, τριπλασίασε τα τέρματά της ξανά με τον Γ. Μπελετσιώτη, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα για την Ένωση…το τέταρτο ξανά με τον Γ. Μπελετσιώτη με κοντινή καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα ακριβείας του Κολότσιου στο 53′ & το τελικό 5-0, ήρθε στο 64′ με σουτ στην κίνηση από τον Νταλούκα, μετά από σέντρα του Ζαραμπούκα.

Αν & είναι πολύ νωρίς να βγάλουμε τελικά συμπεράσματα, καλοκουρδισμένη φάνηκε σήμερα η μηχανή της Ένωσης σε όλες της γραμμές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει περαιτέρω βελτίωση, κυρίως στις επιστροφές & τις αλληλοκαλύψεις, αλλά & σε ένα πιο σίγουρο & ευδιάκριτο πάσιμ γκέιμ στον χώρο του κέντρου.

Εάν ήταν να χρίσουμε σήμερα τον MVP του ματς, δικαιωματικά την θέση μοιράζονται δύο της Ένωσης, ο «πολύς» χατ-τρικ Γιάννης Μπελετσιώτης, αλλά & ο κήπερ Αντ. Πατσιάς, που & πέναλτι έβγαλε & παρών ήταν σε κάθε φάση, αλλά & πολύ θετικός & σίγουρος στις εξόδους του, που καθάρισε όπως έπρεπε!

Ένωση: Γκουγκουλής

Πρίνους:Ντέλλας

Διαιτητής:Κ. Μανασής

Βοηθοί:Αποστόλου/Μαργώνης

*Με τις ροζ φανέλες η Ένωση, τις μπλε το Πρίνους.