Με το «δεξί» & ευρεία νίκη 76-51, οι Γόμφοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’1 ΕΣΚΑΘ, στο σημερινό εντός έδρας ματς με την Φαλώρεια.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6 πόντους διαφορά, την οποία & διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου δεκαλέπτου, χάρη στην καλή άμυνά τους & την αστοχία & λάθη στην επίθεση των Γομφαίων.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, με τους Γόμφους αρχικά να ισορροπούν το παιχνίδι & χωρίς να περιορίσουν τα λάθη τους, αλλά παίζοντας καλύτερη άμυνα & τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, κατάφεραν απ’ τα μισά του 2ου δεκαλέπτου να πάρουν «κεφάλι» 8 πόντων, για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 12 πόντους υπέρ τους.

Στο 2ο ημίχρονο & τρίτο δεκάλεπτο η «μηχανή» των Γόμφων ανέβασε στροφές, μαζί & την διαφορά, που σε κάποιο διάστημα ανέβηκε στους +16, για να κλείσει το 10λεπτο με 14 πόντους υπέρ των Γόμφων.

Στο 4ο τώρα & τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Γόμφοι χωρίς άγχος πλέον & παίζοντας φαντεζί μπάσκετ, ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (28π), για να τελειώσουν τελικά το ματς με 76-51, χαρίζοντας αρκετά χαμόγελα στους φιλάθλους τους, υποσχόμενος ταυτόχρονα μια αξιόλογη πορεία για την συνέχεια του πρωταθλήματος στην Α’1 ΕΚΑΘ.