Arxiki Ropoto

Με βασικό στοιχείο την πετυχημένη, όπως αποδείχτηκε, συνταγή του αιφνιδιασμού, η ομάδα της Φιλύρας κατάφερε να αλώσει την έδρα των σκληροτράχηλων μικρών του «Κεραυνού», με τελικό σκορ: 0-2, στο σημερινό απογευματινό ντέρμπι των δύο ομάδων, για τις υποχρεώσεις τους στην 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’1 ΕΠΣΤ του Β΄ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το Ροπωτό & για το πρώτο εικοσάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι κακές επιλογές προ της αντίπαλης εστίας, δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, γεγονός που αφύπνισε τις ορέξεις των αντιπάλων τους, οι οποίοι από το 20′ & μετά, ισορρόπησαν το ματς, που με συχνούς & γρήγορους αιφνιδιασμούς έφταναν κοντά στο γκολ, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για την επίτευξή του.

Γκολ, που δεν ήρθε στο 1ο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους, ήρθε όμως στο 49′ με τον πολύ γρήγορο Παπαρσένη, ύστερα από ωραίο πλασιέ. Όπως στο 1ο ημίχρονο, έτσι & στην επανάληψη, συνεχίστηκε η επιθετική κακοδαιμονία των γηπεδούχων, με την Φιλύρα να δίνει σημασία, πρωταρχικά στα αμυντικά της καθήκοντα & με γρήγορους αιφνιδιασμούς, ιδίως με τον Παπαρσένη, να δημιουργεί θέματα στην αντίπαλη άμυνα & στο 70′ να πετυχαίνει άλλο ένα τέρμα, ύστερα & από λάθος διώξιμο από την άμυνα του Ροπωτού.

Οι φάσεις

Στο 4′, πλασιέ του Παπαρσένη από πλάγια θέση, άουτ

Στο 12′, καλό, μακρινό σουτ του Ντόβα, άουτ

Στο 18′, μακρινό σουτ του Μπουρσιάκη, άουτ

Στο 23′, πολύ καλό μακρινό σουτ του Τζιορτζώτη, δύσκολα ο Τέγος διώχνει

Στο 25′, ο Παπαρσένης χάνει μοναδική ευκαιρία, όταν το πλασιέ του σε φάση τετ-α-τετ με τον Τέγο, καταλήγει άουτ

Στο 26′, κοντινό σουτ του Καλόγηρου, μπλοκάρει ο Τέγος

Στο 29, σέντρα-σουτ του Μπουρσιάκη, διώχνει με υπέρβαση ο Κουκουτσέλος

Στο 43′, πλασιέ, από καλή θέση του Παπαρσένη, ύστερα από γρήγορο αιφνιδιασμό, μόλις άουτ

Στο 45′, καλό σουτ του Ραμιώτη από κοντά, μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο ο Κουκουτσέλος

Β’ ημίχρονο

Στο 49′, 0-1 για την Φιλύρα με τον Παπαρσένη

Στο 64′ φάση ως μη γενόμενη, σε γκολ του Γκούμπλια, ως οφ σάιτ

Στο 66′, απευθείας χτύπημα φάουλ του Παπαρσένη, διώχνει σε κόρνερ ο Τέγος

Στο 70′, 0-2 για την Φιλύρα & πάλι με τον Παπαρσένη

Στο 72′, άλλο ένα χαμένο τετ-α-τετ του Παπαρσένη με αντίπαλο τον Τέγο, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ