Arxiki enosi ropo

Ένα πολύ καλό ματς, χορταστικό όχι μόνο σε γκολ, αλλά & με πολλές καλές φάσεις, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν σήμερα το μεσημέρι, όσοι εκ των φιλάθλων βρέθηκαν στο γήπεδο της Μουριάς, όπου η τοπική ‘¨Ενωση’ αντιμετώπισε το Ροπωτό & αναδείχθηκε νικήτρια με τελικό σκορ: 4 – 2.

Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή της Ένωσης σε όλα τα μήκη & πλάτη του γηπέδου ήταν καθολική, δείχνοντας εξ αρχής τις προθέσεις της με δύο δοκάρια στο 1′ & 3΄της αναμέτρησης με Παπαϊωάννου & Κούζα αντίστοιχα, ενώ στο 5′ κιόλας λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Μπελετσιώτη από κοντά.

Από το σημείο αυτό έως & το 32′, ακολούθησε ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών από πλευράς Ένωσης, με ακόμη δύο δοκάρια στο 20′ & στο 32′, με Παπαϊωάννου & Νταλούκα αντίστοιχα, αλλά & 2 γκολ υποδεδειγμένα (δικαιολογημένα) από τον ρεφ Δουλόπουλο, ως οφ σάιτ, στο 7′ με τον Παπαϊωάννου & στο 30′ με τον Ζαραμπούκα, για να φτάσουμε στο 33′ & 39′, όπου η Ένωση με δύο γκολ των Κεραμίδα & Παπαϊωάννου, έσπασε τελικά την επιθετική της κακοδαιμονία, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ: 3 – 0.

Στο 16′ η ομάδα του Ροπωτού είχε & αυτή με τη σειρά της μία χαμένη ευκαιρία, όταν σε σουτ του Λαμπρογεώργου, η μπάλα βρήκε την συμβολή των δοκών του Πατσιά.

Στο 2ο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν δραματικά για την Ένωση, η οποία βολεμένη στο 3-0 του 1ου ημιχρόνου, χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στον Κεραυνό να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, να πιστέψει στον εαυτό του & πιέζοντας ψηλά, να αρχίσει να δημιουργεί ευκαιρίες & στο 67′ με ωραία ατομική προσπάθεια του Παπαρσένη να μειώνει σε 3-1.

Το 4-1 από πλευράς Ένωσης με τον Παπαϊωάννου στο 70′, δεν έκαμψε την αποφασιστικότητα των μικρών του Ροπωτού, οι οποίοι δυο λεπτά μετά & στο 72′ με τον Βελώνη, μείωσαν & πάλι σε 4-2, ενώ σε δύο περιπτώσεις, σωτήριες κρίθηκαν δύο αποκρούσεις του Πατσιά, μία στο 74′ σε τετ-α-τετ με τον πολύ γρήγορο Παπαρσένη & μία στο 86′ όταν απέκρουσε χτύπημα πέναλτι του Γ. Πανάγου.

Εδώ θα ήταν άδικο να μην αναφέρουμε & την πολύ καλή απόδοση του κήπερ του Ροπωτού Θαν. Γκούμπλια, ο οποίος με τις επεμβάσεις του στο 1ο κυρίως ημίχρονο, κράτησε το σκορ στο 3-0.

Προπονητές

Ένωση: Γκουγκουλής

Ροπωτό: Τσιαούσης

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Μπαϊρακτάρης/Αποστόλου

Ακολουθεί πίνακας με τα αποτελέσματα όλων των σημερινών αγώνων, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…