Με δύο καθοριστικά «come back» ο Γ. Σ Γόμφων, πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Σπάρτακο στην έδρα του στο κλειστό του Μουζακίου σήμερα Σάββατο 11 Μαρτίου 2017, με 83 – 81.

Οι Γομφαίοι στο πρώτο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν αρκετά μουδιασμένοι, κάτι το οποίο συνηθίζουν άλλωστε, ειδικά όμως σήμερα λόγω της της βαρύτητας του παιχνιδιού, είχαν έναν λόγο παραπάνω. Έτσι, όπως είπαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν να είναι πίσω ακόμα & με 13 πόντους κλείνοντάς το τελικά με μείον δέκα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γόμφοι άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι, μειώνοντας τα λάθη τους & αποβάλλοντας το αρχικό τους άγχος, έκαναν το πρώτο τους «come back», κλείνοντας το ημίχρονο με το καντράν να δείχνει το 43-43.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο στο σκορ υπήρχε εναλλαγή, με τον Σπάρτακο όμως στο μεγαλύτερό του διάστημα να έχει το πάνω χέρι, ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε γρκαν κινιόλ, με συχνές εναλλαγές στο σκορ & την ομάδα του Σπάρτακου τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού να προηγείται με τέσσερις πόντους. Και εκεί ήταν που έγινε το δεύτερο «come back», για τους Γόμφους, που πήραν τελικά τη νίκη με 83 – 81.

Τα δεκάλεπτα… 22-32, 43 – 43, 61 – 64, 83-81.