Ένα πάρα πολύ καλό ματς είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, όσοι εκ των φιλάθλων βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Πύργου, όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τον Πορταϊκό & αναδείχθηκε ισόπαλη με τελικό σκορ:1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ρυθμό & οι δυο ομάδες βρέθηκαν να μοιράζονται κατοχή & ευκαιρίες, που θα μπορούσαν να μετουσιωθούν σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν άρδην, αφού & οι δύο αντίπαλοι έδειχναν να θέλουν τη νίκη & από το 60′ & μετά το ματς άρχισε να παίρνει τρελό τρελό ρυθμό & να χάνονται κλασικές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα, εκατέρωθεν. Ο Πορταϊκός όμως ήταν αυτός που πήρε πρώτος κεφάλι στο ματς, καθώς στο 64′ ο Μαράβας με προβολή, ύστερα από κόρνερ έγραψε το 0-1.

Οι νεαροί του Πύργου ωστόσο, δεν τα παράτησαν & δέκα λεπτά αργότερα στο 74′ με πλασιέ του Αγγέλη έφτασαν στην ισοφάριση, για να βάλουν τις καρδιές στη θέση τους, πάγκου & φιλάθλων. Γκολ το οποίο προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων, θεωρώντας το ως οφσάιτ.

Έως το τέλος του αγώνα το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε & από τις δυο πλευρές, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όλων, καθώς κλασικές ευκαιρίες & από τις δύο πλευρές, χάνοντας η μία μετά την άλλη.

Ένας Πορταϊκός που σήμερα έδειξε πολύ καλά σημεία ομάδας, που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο, που χρειάζεται όμως ακόμη βελτίωση στη συνοχή, ένεκα & των προσθηκών με νέους παίχτες, που έγιναν φέτος, κάτι που ασφαλώς χρειάζεται το χρόνο του.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα αρκετά καλά συγχρονισμένο σύνολο, προσηλωμένο στο δημιουργικό παιχνίδι & καλή ανάπτυξη στον αιφνιδιασμό. Ο κόουτς Τσιούκας έχει στη διάθεσή του δικά του παιδιά, βλαστάρια της πολύ καλής Ακαδημίας που διαθέτει ο Πύργος & σήμερα απέδειξαν ότι διαθέτουν αρκετό ταλέντο, δύναμη & πάθος & μπορούν να ανταπεξέλθουν στην δύσκολη κατηγορία όπως είναι η Α’, πετυχαίνοντας τους στόχους που έχουν θέσει οι ίδιοι & η Δ/ση για φέτος.

Οι φάσεις

Στο 8′, πολύ καλό σουτ του Πανάγου, λίγο έξω από την κάθετη δοκό του Μπέκου

Στο 15′, πλασιέ του Ρίζου, εξουδετερώνει ο Γκαραγκάνης

Στο 36′, σουτ του Αγγέλη, μπλοκάρει ο Γκαραγκάνης

Στο 46′, εκπληκτικό σουτ του Παναγιωτάκη, δύσκολα σε κόρνερ ο κήπερ του Πορταϊκού

Στο 60′, χλιαρή κεφαλιά του Τσαρούχα, εύκολα ο Μπέκος

Στο 64′ 0-1 για τον Πορταϊκό με προβολή του Μαράβα

Στο 66′, μεγάλη ευκαιρία με τον Πανάγο για τον Πορταϊκό χάνεται, καθώς το πλασιέ του πέρασε άουτ

Στο 67′, αψυχολόγητο πλασιέ του Τσαρούχα, καταλήγει άουτ, ύστερα από ασθενή απόκρουση του ήδη τραυματία Μπέκου

Στο 73′, πλασιέ του Αγγέλη, μπλοκάρει ο Γκαραγκάνης

Στο 74′, ισοφάριση για τον Πύργο με τον Αγγέλη

Στο 80′, κοντινό σουτ του Τσαρούχα, άουτ

Στο 85′, σε πλεονεκτική θέση ο Πανάγος, χάνει το κοντρόλ

Στο 91′, σουτ του Αγγέλη, μόλις άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό του Γκαραγκάνη

Στο 93′, πλασιέ του Ραμνιώτη από καλή θέση, άουτ.

Πύργος: Τσούκας

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Διαιτητής: Ζήσης

Βοηθοί:Ανδριόπουλος/Μαργιώλης

*Με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις ο Πύργος, τις μπλε ο Πορταϊκός

**Το γκολ του Πύργου, δεν καταγράφηκε, λόγω αλλαγής μπαταρίας στην κάμερα. Ένα μεγάλο «συγγνώμη» σε ποδοσφαιρικό τιμ & φίλαθλο κοινό της ομάδας του Πύργου.