Επιτέλους νίκη, ύστερα από αρκετό διάστημα για τον Πορταϊκό & μάλιστα εκτός, σε μια δύσκολη έδρα, αυτή της ΑΕΤ, με τα χαμόγελα να επιστρέφουν σε παίχτες, Δ/ση & φιλάθλους, καθώς επικράτησε της αντιπάλου του με 2-1, σε ένα χορταστικό ματς με γκολ & αρκετές φάσεις.

Τρεις οι παράγοντες που σήμερα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη μεγάλη νίκη της ομάδας της Πύλης…Πρώτον:Πάθος & αποφασιστικότητα, δεύτερον: αρραγής & συγκεντρωμένη άμυνα & τρίτον: καλή διαχείριση στον χώρο του κέντρου, που έφερνε γρήγορους & με σωστή ανάπτυξη αιφνιδιασμούς. Παράγοντες οι οποίοι απουσίαζαν παντελώς σε προηγούμενα παιχνίδια του Πορταϊκού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μικροί της ΑΕΤ ήταν αυτοί που στο πρώτο τριαντάλεπτο, είχαν την υπεροχή των κινήσεων, ωστόσο ο Πορταϊκός, ήταν αυτός ο οποίος  δίνοντας βαρύτητα στα μετόπισθεν & με οργανωμένες κινήσεις αιφνιδιασμού, άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Γιάννη Βαγενά στο 30′, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ, γεμίζοντας με άγχος τους αντιπάλους του.

Το γκολ γέμισε με αυτοπεποίθηση τους παίχτες του Πορταϊκού, δίνοντάς τους την ευκαιρία να ανοιχτούν περισσότερο επιθετικά & να ισορροπήσουν το παιχνίδι.

Στην επανάληψη είδαμε ένα πιο ωραίο & γρήγορο παιχνίδι, με τον Πορταϊκό αυτή τη φορά να είναι αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων & συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό με αυτόν του τελευταίου δεκαπενταλέπτου του 1ου ημιχρόνου, να καταφέρνει στο 66′ να διπλασιάζει τα τέρματά του, όταν ο Κωνσταντούλας με καλοχτυπημένο φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτσάγια, όταν αυτός ξεγελάστηκε & από την παρεμβολή του Τσαρούχα να πάρει την κεφαλιά μπροστά του, χωρίς ωστόσο να ακουμπήσει την μπάλα.

Οι μικροί της ΑΕΤ, παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω & μείωσαν πέντε λεπτά αργότερα στο 71′ με πολύ ωραίο απευθείας χτύπημα φάουλ του Αλεξίου, που ωστόσο δεν ήταν αρκετό στο φτάσουν στην ισοφάριση.

Μεγάλη νίκη λοιπόν για τον Πορταϊκό, που σαφώς, αλλά προς το παρόν, του δίνει μια βαθμολογική ανάσα, ξεφεύγοντας 6 βαθμούς πάνω από την αγχωτική ροζ γραμμή του υποβιβασμού & ταυτόχρονα ψυχολογικό αβαντάζ για το επόμενο εντός έδρας ματς με τα Μεγ. Καλύβια, που σήμερα γνώρισαν την ήττα εντός έδρας από την ομάδα της Δήμητρας.

Οι φάσεις

Στο 2′, σε σέντρα του Πούλιου, δεν προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά ο Τσιαφίτσας

Στο 16′, για την ΑΕΤ, απευθείας χτύπημα φάουλ του Τσαρούχα, δύσκολα ο Μάστορας σε κόρνερ

Στο 21′, απευθείας χτύπημα φάουλ του Αλεξίου, πάνω από την οριζόντια δοκό του Κουτσάγια

Στο 30′, 0-1 για τον Πορταϊκό με τον Γιάννη Βαγενά

Στο 34′, κεφαλιά του Τσιαφίτσα, ύστερα από σέντρα του Αλεξίου, η μπάλα μόλις άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό του Μάστορα

Στο 38′, δυνατό σουτ-πλασιέ του Κωνσταντούλα από καλή θέση, ύστερα από γυριστή κεφαλιά του Ταμπάκου, πάνω απότην οριζόντια δοκό του Κουτσάγια.

Στο 43′, & σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πορταϊκού, αρχικά πλασιέ του Νίκα σε κόρνερ του Τσαρούχα, διώχνει προ της εστίας ο Ρούσσας & στη συνέχεια άλλο ένα σουτ των γηπεδούχων, σώζει με προβολή σωτήρια ο Γ. Βαγενάς.

Στο 66′, 0-2 για τον Πορταϊκό με τον Κωνσταντούλα

Στο 71′, μειώνει η ΑΕΤ σε 1-2 με τον Αλεξίου