Arxiki

Ανώτερη η ομάδα των Μεγ. Καλυβίων επικράτησε σήμερα στην έδρα της, για τις υποχρεώσεις της 12ης αγωνιστικής της Α΄ερασιτεχνικής, επί του Πορταϊκού με τελικό σκορ, 4-1.

Κάθε άλλο, παρά μπάλα παίχτηκε σήμερα στο γήπεδο των Καλυβίων, μιας & η καταρρακτώδης βροχή δεν σταμάτησε να πέφτει ακατάπαυστα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα & τους παίχτες & των δύο ομάδων να προσπαθούν να σταθούν στα πόδια τους, αναλισκόμενοι σε διαρκείς νερομαχίες.

Ωστόσο βροχή έπεσαν & τα γκολ & τα δοκάρια & κάποιες τελικές φάσεις δεν πέρασαν απαρατήρητες.

Ως το πρώτο εικοσάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ενώ από εκεί & πέρα τα Καλύβια ανέβασαν στροφές & στο 22′ άνοιξαν πρώτα το σκορ με γκολ του Λ. Αβραμόπουλου.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε έως το τέλος του ημιχρόνου, κάτι το οποίο τους απέφερε άλλα δύο γκολ, με τον Χ. Παπαευθυμίου στο 29′ με ωραίο πλασιέ-λόμπα & τον Μαγουλιώτη στο 46′ με δυνατό σουτ & την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Παπαλή, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με 3-0 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτινοί μπήκαν πιο δυναμικά & παίζοντας επιθετικά κατάφεραν να μειώσουν στο 70′ με κεφαλιά του Τσαρούχα. Η υπεροχή όμως αυτή των φιλοξενούμενων δεν κράτησε περισσότερο, τα Καλύβια επανήλθαν στον καλό τους εαυτό του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού & στο 82′ έβαλαν & τέταρτο γκολ με τον Οικονόμου, τελειώνοντας & τυπικά εκεί το ματς.

Οι φάσεις

Στο 19’απευθείας χτύπημα φάουλ του Κάβουρα, η μπάλα τραντάζει την οριζόντιο δοκό του Παπαλή

Στο 22′ 1-0 για τα Μεγ. Καλύβια με γκολ του Λ. Αβραμόπουλου ύστερα από προβολή-πάσα του Καρανίκα

Στο 26′ από χτύπημα κόρνερ, διώχνει δύσκολα ο Παπαλής, πριν η μπάλα καταλήξει σε αντίπαλο, που ήταν σε θέση βολής

Στο 29′ 2-0 για τα Μεγ. Καλύβια με ωραία λόμπα του Παπαυεθυμίου

Στο 31′ απευθείας κόκκινη στον Φάνη Τζιουβάρα

Στο 32′, μακρινό σουτ του Καρανίκα, αποκρούει ο Παπαλής

Στο 39′ χαλαρό σουτ του Παπαευαγγέλου, εύκολα ο Πετρέγκο

Στο 46′ 3-0 για τα Μεγ. Καλύβια μετά από δυνατό σουτ του Μαγουλιώτη

Στο 48′ ωραία σέντραστην καρδιά της άμυνας του Πορταϊκού, διώχνει ο Σπ. Βαγενάς προ του αντιπα΄λου του

Στο 51’ωραίο σουτ του Παπαευθυμίου, βρίσκει την δεξιά κάθετη δοκό του Παπαλή

Στο 61′ σουτ του Παπαυεθυμίου, μπλοκάρει εύκολα ο Παπαλής

Στο 68′ σουτ του Κωνσταντούλα από το ύψος του πέναλτι, διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλά τουο Πετρέγκο

Στο 70′ μειώνει σε 3-1 ο Πορταϊκός με κεφαλιά του Τσαρούχα, ύστερα από σέντρα του Κωνσταντούλα

Στο 73′, σουτ από πλάγια θέση του Παπαυεθυμίου, η μπάλα βρίσκει την οριζόντια δοκό του Παπαλή

Στο 82′ τα Μεγ. Καλύβια κάνουν το τελικό 4-1 με κοντινό πλασιέ του Οικονόμου, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πορταϊκού, με τα βροχόνερα να παίζουν το ρόλο τους