Άλλη μια ήττα γεύτηκε η ομάδα του Πορταϊκού, αυτή τη φορά μέσα στην έδρα του «Άρη» Αγ. Μονής, σε παιχνίδι εμβόλιμης αγωνιστικής, για τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΤ.

Ακόμα μια φορά «μαχαιρωμένος¨ο Πορταϊκός από αρκετές ελλείψεις βασικών του παιχτών, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από το σημερινό παιχνίδι, με τον Άρη να έχει δείξει εξ αρχής τις προθέσεις του, ότι ήθελε νίκη & μόνο νίκη, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ από το τρίτο κιόλας λεπτό.

Αν & το τερέν σήμερα θύμιζε βούρκο, παρ’όλα αυτά έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τον Άρη να κυριαρχεί εξ ολοκλήρου στο πρώτο ημίχρονο, να χάνει σωρεία ευκαιριών, να καταφέρνει όμως να κλείνει το ημίχρονο με δύο τέρματα υπέρ του.

Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό με τον Άρη να πιέζει συνεχώς, πετυχαίνοντας ένα ακόμα τέρμα στο 47′ & τον Πορταϊκό να παίρνει μπρος από το 65′ & μετά, να δημιουργεί ευκαιρίες & τελικά να καταφέρνει να πετύχει & αυτός ένα τέρμα στο 71′.

Ως εκεί όμως, μιας οι Αγιαμονιώτες κλείδωσαν τη νίκη τους με ένα ακόμη γκολ στο 87′, για να γραφτεί έτσι το τελικό:4-1.

Οι φάσεις

Στο 3′, 1-0 για την Αγ. Μονή με κοντινό πλασιέ του Παπαθανασίου

Στο 12′, ωραία κεφαλιά του Παπαθανασίου, ύστερα από χτύπημα κόρνερ, λίγο άουτ

Στο 14′, κοντινό σουτ του Λέφα, διώχνει σε κόρνερ ο Τζιουβάρας

Στο 19′, Απεθείας χτύπημα κόρνερ του Ράπτη, διώχνει ο Τζιουβάρας

Στο 20′, με κοντινό πλασιέ ο Παπαθανασίου, ύστερα από κόνερ του Ράπτη, γράφει το 2-20

Στο 21′, σουτ από κοντά του Παπαθανασίου διώχνει ο Τζιουβάρας

Στο 22′, κοντινό σουτ του Παπαγεωργίου, διώχνει ο Τζιουβάρας

Στο 29′, ευκαιρία για τον Πορταϊκό, όταν σε κεφαλιά του Γ. Πανάγου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό του Μανωλικίδη

Στο 34, κεφαλιά του Παπαθανασίου από κόρνερ, διώχνει ο Τζιουβάρας

Στο 35′,  κοντινό σουτ του Λ¨εφα, σε κόρνερ ο Τζιουβάρας

Στο 43′, κοντινό σουτ του Ράπτη, αποκρούει ο κήπερ Τζιοθβάρας

Στο 44′, σουτ του Λέφα σε σώματα αμυντικών

Στο 47, ανατροπή του Καραϊσκου από τον Σπ. Βαγενά, ο Λεωνίδας καταλογίζει πέναλτι

Στο 48′, 3-0 ο Ράπτης με χτύπημα πέναλτι

Στο 50′, σουτ του Λέφα, αρκετά πάνω από την οριζόντια δοκό

Στο 52′, μακρινό σουτ του Παπαγεωργίου, μπλοκάρει ο Τζιουβάρας

Στο 57′, πλασιέ του Ράπτη, η μπάλα βρίσκει την αριστερή κάθετη δοκό του Τζιουβάρα, για φύγει άουτ

Στο 68′, σουτ του Λέφα από κοντά, διώχνει ο Τζιουβάρας για πολλοστή φορά

Στο 69′, εκπληκτικό σουτ του Ρούσσα για τον Πορταϊκό, θεαματικά σε κόρνερ ο Μανωλικίδης

Στο 71′, μειώνει με τον Θέμελη σε 3-1 ο Πορταϊκός μα ωραίο μακρινό τεχνικό σουτ

Στο 76′, ο Σπ. Βαγενάς χάνει από κοντά προβολή, σε σέντρα του Τσαρούχα

Στο 87′, ο τεχνικό σουτ του Κωτούλα, αποκρούει με τα ακροδάχτυλά του Τζιουβάρας, η μπάλα στην κάθετη δοκό & στην επαναφορά ο Ζήκος γράφει το τελικό:4-0.