εικόνα_Viber_2023-01-25_12-57-14-206

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και νίκες προχώρησε η ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου που επικράτησε εντός έδρας του Α.Ο. Καλαμπάκας με σκορ 72-49.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους παίκτες της τοπικής ομάδας που ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό μέρος καλύτερα ξεκίνησαν οι κιτρινόμαυροι και προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 14-05. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Κώστα Ούτο που πέτυχε 25 πόντους με 4 τρίποντα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με την λήξη του ημιχρόνου(28-28).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες του Στέφανου Μπελάγια βγήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων (50-39).

Οι παίκτες της Καλαμπάκας προσπάθησαν να αντιδράσουν παίζοντας άμυνα ζώνης, όμως δύο τρίποντα του Γαβριήλ Τσούκα και ένα του Τρύφωνα Σπανού έδωσαν άμεσα λύσεις για την ομάδα του Μουζακίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες Μουζακίου ανέβασαν κι΄ άλλο την απόδοση τους ελέγχοντας πλήρως  το ρυθμό του παιχνιδιού παίρνοντας πόντους και από τους νεαρούς παίκτες Χύτα και Λάππα αυξάνοντας έτσι διαφορά στους 23 πόντους (72-49).

Με τη λήξη του παιχνιδιού όλη η ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου αφιέρωσε τη νίκη στον Ραφαήλ Μπίζιο που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι (ρήξη πρόσθιου χιαστού) και χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς.

Διαιτητές: Λιλής – Μπαρμπούτης

Δεκάλεπτα: 14-05, 28-28, 50-39, 72-49

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας Σ.) Σιώλος 3(1), Σαββόγλου 2, Ελευθερίου 5(1), Αμβροσίου 8, Κακκαβάς 5, Τσούκας 32(4), Σπανός 5(1), Τσιτσώνης Α., Λάππας 4, Σκούρας 2, Χύτας 4, Καράμπαλης 2.

Α.Ο. Καλαμπάκας (Σπανός): Αθανασούλας, Φώτης 4, Μάντζιος, Μέρμηγκας, Ούτος 25(4), Πούλιος 2, Παπατζιμόπουλος 2, Σπανός 8(1), Δρουμάκας 8.