Ως Grand guignol θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ο σημερινός αγώνας μπαράζ, ανάμεσα σε Γλίνος & Λυγαριά, που διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο του Πυργετού & στην περίπτωση ομάδας της Α’ που δηλώσει αδυναμία να ξεκινήσει στην μεγάλη κατηγορία, η σημερινή νικήτρια θα καταλάβει τη θέση της.

Grand guignol λοιπόν ματς μιας & το σημερινό παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων ως το τελευταίο λεπτό της παράτασης με πολλά γκολ, φάσεις & αλλαγές στο σκορ, αποζημιώνοντας με το παραπάνω τους αρκετούς φιλάθλους που παραβρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο, με άτυχους όμως όσους βιάστηκαν να φύγουν, αφού δεν υπολόγισαν τη συνέχεια, που έκρυβε πολλές συγκινήσεις!

Αγωνιστικά & στο πρώτο ημίχρονο   η ομάδα του Γλίνους ήταν αυτή η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως & την ουσία, απέναντι σε μια Λυγαριά που επίλεξε να δώσει «γήπεδο» στους αντιπάλους της, δίνοντας βαρύτητα στην αμυντική της λειτουργία &ν επιλέγοντας τις αντεπιθέσεις ως αιχμή του δόρατος, με λίγη τύχη δύο απ’ αυτές θα μπορούσαν να μετουσιωθούν σε γκολ.

Ωστόσο  το Γλίνος ήταν αυτό που μπήκε πρώτο μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Πούλιου στο 40′, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πλοκή του σεναρίου άλλαξε με την Λυγαριά τώρα να είναι αυτή που είχε τον πρώτο λόγο, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας ασφυκτικό κλοιό στους αντιπάλους τους, πίεση που τελεσφόρησε στο 88′ με κοντινό σουτ του Τσιγάρα, σκορπώντας την απογοήτευση στο αντίπαλο στρατόπεδο & στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Και κατά την διάρκεια της παράτασης το ματς ήταν μοιρασμένο & για τις δύο ομάδες, που πατούσαν συχνά περιοχή, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για την επίτευξη κάποιου τέρματος, με την ομάδα του Γλίνους όμως να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία σε καίριες φάσεις, αλλά & στην περεταίρω διαχείριση του παιχνιδιού & να παίρνει τελικά τη νίκη με τελικό σκορ:4-2.

Οι φάσεις

Στο 20′, ο νεαρός Βασιλάκος σε τετ-α-τετ με τον Γρατσάνη, χάνει μοναδική ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ, όταν το πλασιέ απέκρουσε σωτήρια ο κήπερ του Γλίνους με τα πόδια

Στο 27′, πλασιέ του Χρ. Λιάκου σε έτερο τετ-α-τετ με τον Γρατσάνη, καταλήγει μόλις άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό

Στο 30′, ο νεαρός ταλαντούχος στόπερ της Λυγαριάς Φώτης Λιάκος διώχνει με προβολή προ τυ Αλεξόπουλου, που βρισκόταν σε προφανή θέση γκολ

Στο 40′, 1-0 για το Γλίνος με τον Πούλιο

Στο 58′, σουτ του Κέφου, διώχνει με τα πόδια ο Ντανίκας

Στο 73′, σε γύρισμα του Χρ. Λιάκου στην μικρή περιοχή, δεν προλαβαίνει την προβολή ο Βασιλάκος

Στο 78′, άλλη μια σωτήρια επέμβαση του Γρατσάνη ο οποίος έδιωξε προ του Λιάκου με τα πόδια

Στο 88′, ισοφάριση για την Λυγαριά, 1-1 με το Τσιγάρα

Στο 101′, 2-1 για το Γλίνος με γκολ του Σκράπα

Στο 104′, ο Γιάννης Κέφος με κοντινό σουτ τριπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του

Στο 112′ ο Χρ. Λιάκος κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί ο ίδιος, κάνοντας το 3-2

Στο 120′ το τελικό 4-2 με κοντινό σουτ του Χρήστου

Γλίνος: Γουργούλιας

Λυγαριά: Μουρελάτος

Διαιτητής: Κοντίνος

Βοηθοί: Σταφυλάς, Νταλούκας