aet arxiki

Για την 16η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α ερασιτεχνικής, η ΑΕΤ(Ερασιτεχνική ΑΟΤ) υποδέχθηκε στο γήπεδο Κηπακίου τον πρωτοπόρο Α Σ Μετέωρα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με σκορ 3-0 «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Αιφνιδίασαν στην αρχή του αγώνα με δύο γκολ από στημένες φάσεις και μετά γι΄αυτούς το παιχνίδι είχε τυπική διαδικασία.
Στο 3΄το 0-1 όταν μετά από κόρνερ ο Παπαναστασίου κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 6΄το 0-2 όταν ο Γεωργάκης από δεξιά εκτέλεσε φάουλ και ο Μούτσιος αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε από κοντά.
Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 40΄ήρθε και το 0-3 και το παιχνίδι κρίθηκε. Βγήκε μόνος του ο Λίτσιος απέναντι στον εξερχόμενο Μήτσιο και με πλασέ συρτό βρήκε δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε γκολ αλλά ούτε και πολλές ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να ισορροπούν και έτσι διεξήχθη ένα ανοιχτό παιχνίδι με πάνω κάτω την μπάλα. Το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος και τα Μετέωρα παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Περισσότερες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τους παίκτες να παίζουν σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Στο 10΄ κεφαλιά ο Πολυζόπουλος η μπάλα ελάχιστα αόυτ.
Στο 19΄ο Μαγκούτης το σουτ η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.
Στο 21΄ο Μόκας πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω στον Μήτσιο.
Στο 27΄σέντρα ο Μόκας, προβολή ο Παπαναστασίου λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.
Στο 32΄φάουλ ο Γεωργάκης , ο Πολυζόπουλος από καλή θέση πλάσαρε, ο Μήτσιος σωτήρια έστειλε την μπάλα κόρνερ.
Στο 37΄ο Λίτσιος από την δεξιά πλευρά το σουτ η μπάλα δίπλα από την εστία.
Στο 41΄ο Τσιαφίτσας σουτ η μπάλα έξω.
Στο 50΄ο Πολυζόπουλος σουτ ελάχιστα δίπλα από την εστία πέρασε η μπάλα.
Στο 52΄ο Γεωργάκης το σουτ ξανά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο 75΄ο Κοτσιλιάνος στην περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στο 82΄η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Δημόπουλο να είναι μόνος του στην περιοχή απέναντι στον Λαφαζάνη αλλά να αστοχεί.
Στο 86΄ σέντρα σουτ του Γεωργάκη στην περιοχή δεν πρόλαβαν οι επιθετικοί των Μετεώρων.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των δύο Ιατρών της Καλαμπάκας, Ευθύμιου Ζιανού (Νευρολόγος) και Γιώργου Ζάμπρα (Μικροβιολόγος) οι οποίοι έφυγαν από την ζωή.

ΑΕΤ(Ερασιτεχνική ΑΟΤ): Μήτσιος, Πούλιος, Σκαρλέας, Τεντολούρης ( 46΄Τζάρντο), Δρόσος, Ζωγράφος ( 25΄Τσιαφίτσας), Μπένγκο, Μαγκούτης, Αλεξίου Ε.(70΄Τσαρούχας), Κογιάννης ( 46΄Νίκας), Δημόπουλος

Α Σ Μετέωρα: Λαφαζάνης, Χριστοδουλόπουλος, Γεωργάκης, Τσιαντούλας, Μούτσιος, Αυγέρος, Πολυζόπουλος ( 65΄Νταλούκας), Ιωάννου, Παπαναστασίου ( 72΄Αλμπάνης), Λίτσιος ( 46΄Κοτσιλιάνος), Μόκας ( 65΄Σακελλαρίδης)

Διαιτητές: Κόντινος-Μανασής Μ.-Αλεξόπουλος