Arxiki

Μία μεγάλη νίκη – χριστουγεννιάτικο «μποναμά», πέτυχε σήμερα η ομάδα του Πορταϊκού εντός έδρας, επικρατώντας 3-0 των Ταξιαρχών, σε παιχνίδι για τις ανάγκες της 14ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΤ.

Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε παιχνίδι κέντρου πιο πολύ, χωρίς ιδιαίτερα κάποιες καλές στιγμές, με τους Ταξιάρχες έως & το 25′ περίπου, να πιέζουν ασφυκτικά στην πρώτη μπαλιά, κάτι όμως που δεν κράτησε περεταίρω, με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στον Πορταϊκό να πάρει μέτρα, ανεβαίνοντας πιο ψηλά & στο 31′, ύστερα από ωραία κάθετη(επιτέλους) του Μαράβα στην πλάτη της άμυνας των Ταξιαρχών, ο Αχιλ. Πανάγος μπαίνοντας στο νόημα κατάφερε με ωραίο πλασιέ να ανοίξει το σκορ, βάζοντας μπροστά τον Πορταϊκό με 1-0.

Στο 2ο ημίχρονο οι Ταξιάρχες όντας πίσω στο σκορ & επιζητώντας την ισοφάριση, άνοιξαν το παιχνίδι τους, θέλησαν να βγουν μπροστά, ανορθόδοξα όμως & χωρίς αποτέλεσμα, καθώς κάθε τους προσπάθεια σκόνταφτε μπροστά στην πολύ καλά οργανωμένη σήμερα άμυνα του Πορταϊκού.

Από την πλευρά του ο Πορταϊκός σ’ αυτό το 2ο ημίχρονο & βολευόμενος αρχικά στο 1-0, φάνηκε να δίνει περισσότερη προσοχή στα μετόπισθεν, ενώ ως επιθετική τακτική επέλεξε τον αιφνιδιασμό με τους πολύ ταχείς Αχ. Πανάγο & Αγγ. Ραμνιώτη, οι οποίοι εάν ήταν πιο ψύχραιμοι θα μπορούσαν να πετύχουν εύκολα γκολ τα οποία απώλεσαν.

Έτσι στο 69′, από απευθείας χτύπημα φάουλ του Κατζίη & την μπάλα να αναπηδά προ του Αναστασόπουλου, ήρθε το δε’υτερο γκολ του Πορταϊκού, ενώ στο 83′ & ύστερα από ωραία σέντρα-φάουλ του Κωνσταντούλα, ο Γιάννης Βαγενάς με ωραία κεφαλιά-λόμπα από το ύψος της μικρής περιοχής, κρέμασε τον Αναστασόπουλο, που είδε την μπάλα να καταλήγει για τρίτη φορά στην εστία του.