Ένα καλό παιχνίδι, σε γενικές γραμμές, διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Πύλης, όπου ο Πορταϊκός υποδέχθηκε την ομάδα του Πυργετού, από την οποία & ηττήθηκε με τελικό σκορ: 0-3, πληρώνοντας ουσιαστικά την επιθετική του κακοτυχία.

Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο & για τις δυο ομάδες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 19′ με δυνατό σουτ του Φασούλα & τον Γκαραγκάνη να βρίσκει αρχικά την μπάλα, χωρίς ωστόσο να κατορθώνει να αποσοβήσει το γκολ.

Προηγουμένως & στο 13′ ο Πορταϊκός ήταν αυτός που απώλεσε καλή ευκαιρία με τον Αχ. Πανάγο να πετύχει πρώτος τέρμα, ενώ στο 24′ & στο 40′ με δύο καλά σουτ των Κλιάφα & Τσαρούχα αντίστοιχα, δεν βρήκαν & πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα για την ισοφάριση.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της Πύλης μπήκε πιο αποφασισμένη στο γήπεδο, με καλύτερο τρανζίσιον & επιθετική συνοχή, φάνηκε καλύτερη του αντιπάλου της, χάνοντας αρκετές πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, όμως ο Πυργετός ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία του Πορταϊκού, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ στο 52′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Φασούλα & στο 67′ με ωραίο κοντινό πλασιέ ξανά με τον ίδιο παίχτη, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη & παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους εκτός έδρας βαθμούς.

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Πυργετός: Πάτρας

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Ράτζας/Αποστόλου