Συνεχίζει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Φήκη, καθώς σήμερα και στην έδρα της επιβλήθηκε του Πορταϊκού με τελικό σκορ: 2 -0.

Ένα μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς καλύτεροι και να φτάνουν πρώτοι στο γκολ, όταν ο νεαρός Κ. Ξαγαράς στο 25′, εκμεταλλευόμενος ασθενές διώξιμο της μπάλας των αμυντικών του Πορταϊκού, με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Γκαραγκάνη, γράφοντας το 1-0, ενώ λίγο νωρίτερα και στο 22′ σέντρα σουτ του Ντούβλη η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό του Γκαραγκάνη και να καταλήξει στη συνέχεια άουτ.

Μακράν του καλού της εαυτού η ομάδα της Πύλης δεν έδειξε κάτι καλό σ’ αυτό το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μπήκε πιο δυναμικά και παίρνοντας πρωτοβουλίες δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του 93′ λεπτού, όταν απευθείας χτύπημα φάουλ του Νικολούσιου, εξουδετέρωσε θεαματικά ο Ντάσκας, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Φήκη αντιθέτως, διατηρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τις περισσότερες τελικές με καλές προοπτικές για ένα δεύτερο τέρμα το οποίο ήρθε στο 64′ με δυνατό σουτ του Βερβέρα.

Φήκη: Ρούσσας

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Διαιτητής: Μανασής

Βοηθοί: Νταλούκας/Τζάνης

*Με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις η Φήκη, τις κυανόλευκες ο Πορταϊκός.

Ακολουθεί πίνακας με τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής της Γ’ φάσης του Κυπέλλου, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…:

Apotelesmata

** Το παιχνίδι Σαράγια – Πυργετός έληξε 1-1 (και παράταση), με την ομάδα του Πυργετού να παίρνει τελικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην διαδιακασία των πέναλτις με 3-4.