IMG_4727

Ματς για γερά νεύρα το σημερινό ανάμεσα σε Πηγή & Παλαιομονάστηρο που διεξήχθη στο γήπεδο της Πηγής για τον θεσμό του Κυπέλλου, το οποίο βρήκε τελικά νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα με τελικό σκορ το ισχνό αλλά χρυσό 1-0, που ήρθε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ανεβάζοντας την αγωνία όλων κατακόρυφα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πηγή μπήκε πολύ δυναμικά  αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους με τρεις απανωτές καλές φάσεις που θα μπορούσαν να μετουσιωθούν και σε γκολ. Τα «λιοντάρια» όμως από το 17′ και μετά άρχισαν να βρίσκουν τον εαυτό ισορροπώντας το ματς και φτιάχνοντας κι αυτά τις ευκαιρίες τους.

Μετά από ένα καλό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο και οι δύο ομάδες παρουσίασαν μέτριο θέαμα, παίζοντας περισσότερο παιχνίδι κέντρου, χωρίς καμία τελική, ενώ οι γνωστές κράμπες αποδεκάτισαν βασικές μονάδες και στα δύο στρατόπεδα, έχοντας ως αποτέλεσμα το μέτριο θέαμα.

Στην παράταση η εικόνα άλλαξε ριζικά με τις δυο ομάδες να μπαίνουν αποφασιστικά, να δημιουργούν κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ, με την καλύτερη να έρχεται για την Πηγή στο 119′, όταν ο Σ. Ξαγαράς από τα αριστερά βρήκε με ωραία σέντρα τον Κατσινέλη, ο οποίος με περίτεχνη ενέργεια σημείωσε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του, στέλνοντάς την έτσι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΤ.

Να πούμε πως από το 80′ και μετά οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με δέκα παίχτες, καθώς ο Μπλέτσας για το Παλ/ηρο & ο Κοθράς για την Πηγή, αντίκρισαν την κόκκινη του ρεφ Δουλόπουλου(2 κίτρινες & για τους δύο) και αποχώρησαν.

Πηγή: Κορομπλής

Παλαιομονάστηρο: Βασιλείου

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Αλεξόπουλος/ Μουστάκας

*Με τις κίτρινες φανέλες η Πηγή, τις μωβ ο ΠΟΠ.