Χρειάστηκαν 120′ παιχνιδιού, για να λύσουν τις διαφορές τους, Παλαιομονάστηρο & Ακαδημία 1, σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο του Παλ/ρου, όπου η τοπική ομάδα, με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό του αγώνα πρωταθλήματος την περασμένη Κυριακή με την Τζιούρτζια, επικράτησε με τελικό σκορ: 2-1 επί της αντιπάλου της, για τον θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣΤ, σε ένα ματς διαφήμιση για το Ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο!

Ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν, όσοι εκ των φιλάθλων επέλεξαν να παραβρεθούν & να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένο ματς Κυπέλλου, καθότι & οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν όλο το ταλέντο & τις αρετές τους, σε ένα παιχνίδι για πολύ γερές καρδιές, μιας & σε κάθε τους επίθεση η υπόθεση μύριζε γκολ, ξεσηκώνοντας διαρκώς…κερκίδα.

Από το πρώτο ημίχρονο & οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους, που δεν ήταν άλλες από την πρόκριση, δίνοντας εξ αρχής ένα πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, έχοντας καλή κυκλοφορία, σωστή σκέψη & μεθοδικότητα σε όλες τους τις γραμμές, με την «κάθετη» να δουλεύει συχνά, εντυπωσιάζοντας το κοινό τους, με αποτέλεσμα συχνά να πατούν περιοχή, με πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες.

Κι αν στο 1ο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί «τρελός» στο 2ο άνετα θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί «φρενήρης», σε ένα εντελώς ανοιχτό παιχνίδι, με πολλά τρεξίματα, αλλά & καλές επιστροφές τις περισσότερες φορές. Εικόνα που υποδήλωνε μόνο δίψα για γκολ & πρόκριση, χωρίς τακτικτιστικές σκοπιμότητες.

Ωστόσο, όσο κι αν το προσπάθησαν οι δύο ομάδες, όσες ευκαιρίες απίστευτες & αν χάθηκαν, αν & δοκάρι στο 87′ η Ακαδημία με τον Ρούκα, γκολ δεν ήρθε, με το «Χ» να ραγίζει καρδιές…

Και η συνέχεια στην παράταση, όπου το πάθος & η δύναμη συνεχίστηκαν στον ίδιο βαθμό, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είδαν πρώτοι δίχτυα, όταν στο 94′ ο Παλάσκας άνοιξε το σκορ από πλάγια θέση με ωραία λόμπα, κρεμώντας τον Μαντζιώκα.

Οι νεαροί της Ακαδημίας όμως δεν τα παράτησαν, ανασυντάχθηκαν & στο 101′ ο Λουκάς με κοντινό πλασιέ ισοφάρισε για την ομάδα του. Τα «λιοντάρια» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη & στο 116′, με σκόρερ & πάλι τον Παλάσκα πήραν τελικά το εισιτήριο της πρόκρισης!

Παλαιομονάστηρο: Γ. Παπαδόπουλος

Ακαδημία 1: Θαν. Πούλιος

Διαιτητής: Πέτσας

Βοηθοί: Αλεξόπουλος/Κατσόγιαννος

*Με τις φούξια εμφανίσεις το Παλ/ηρο, τις κιτρινόμαυρες η Ακαδημία.

*Το γκολ νίκης των γηπεδούχων δεν καταγράφηκε, λόγω αδειάσματος των μπαταριών & των δυο καμερών, που χρησιμοποιήθηκαν για την κάλυψη του αγώνα.