Το πικρό ποτήρι της ήττας με τελικό σκορ 2-3, γεύτηκε σήμερα το απόγευμα στην έδρα της η ομάδα της Λυγαριάς από τους Παραληθαίους, ύστερα μάλιστα από ολοκληρωτική ανατροπή, ενώ προηγείτο με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφάνισαν ένα ενιαίο σύνολο, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ελέγχοντας πλήρως το ματς, ενώ ευτύχησαν να μπουν με το «Καλημέρα» μπροστά στο σκορ, μόλις στο 2′ λεπτό με χτύπημα πέναλτι του Χρ. Λιάκου και στο 21′ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με κοντινή κεφαλιά του Αντωνίου, ύστερα από σέντρα ακριβείας του Ντραγκότι.

Έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε γκολ, η επιθετική τους όμως δυστοκία κι ένας καταπληκτικός Καραπέτσας, τους στέρησαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς από το 1ο ημίχρονο.

Αντ’ αυτών οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στην εκπνοή του ημιχρόνου & στο 45′, πέτυχαν γκολ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ρίζου, μειώνοντας σε 1-2.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Μάκη Ζαβλανού μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα, που έχασε την σπιρτάδα & την συνοχή του 1ου ημιχρόνου και βγαίνοντας μπροστά, άσκησε τρομερή πίεση στους γηπεδούχους, καταφέρνοντας στο 53′ να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Τζιορτζιώτη, στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ.

Από εκεί & έπειτα το ματς πήρε ξέφρενο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να πατούν συχνά την αντίπαλη περιοχή, χωρίς να καταφέρνουν το επιθυμητό. Στο 87′ όμως & σε ανύποπτο χρόνο, λάθος γύρισμα του Μπανιά προς τον τερματοφύλακά του, έδωσε την ευκαιρία στον Ζάρρα να μπει στην φάση & να πλασάρει ιδανικά, γράφοντας το τελικό: 2-3.

Λυγαριά: Κακούσιος

Παραληθαίοι: Ζαβλανός

Διαιτητής: Νότος