Arxiki

Ο «36ος διεθνής ΑΜΑ 2018», καθώς και οι παράλληλοι αγώνες του πέρασαν στην ιστορία την Κυριακή 11 Νοεμβρίου με απόλυτη επιτυχία. Σε αυτήν τη μεγάλη αθλητική γιορτή συμμετείχαν περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 103 χώρες!

Μαραθώνιος δρόμος.

Η εκκίνηση δόθηκε από το στάδιο του Μαραθώνα στις 9:00 το πρωί, όπως κάθε χρόνο, σε 11 διαφορετικά μπλοκ, αφού διαβάστηκε ο όρκος από τους περσινούς πανελληνιονίκες. Οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν από το πρώτο χιλιόμετρο ήταν έντονη ηλιοφάνεια κάτι που δημιούργησε προβλήματα σε αρκετούς δρομείς.

Αξίζει να αναφέρουμε και μια πρωτόγνωρη εμπειρία που βίωσαν οι δρομείς στην διαδρομή καθώς από το 12ο μέχρι το 16ο χλμ. διέσχισαν την περιοχή στο Μάτι όπου συνέβησαν οι καταστροφικές πυρκαγιές τον Ιούλιο, με το απανθρακωμένο τοπίο και τους κατοίκους της περιοχής να στέκονται στις δύο πλευρές τις διαδρομής με μαύρες μπλούζες, ενθαρρύνοντας και επεφημώντας τους δρομείς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του μαραθωνίου πρώτος δρομέας που έφτασε στον τερματισμό, στο Καλλιμάρμαρο στάδιο, ήταν ο Κενυάτης BRIMIN KIPKORIR MISOI σε 2:10:56 πλησιάζοντας αρκετά στο ρεκόρ της διαδρομής. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η επίσης Κενυάτισσα SHELMITH NYAWIRA MURIUKI με επίδοση 2:36:46.

Για το πανελλήνιο πρωτάθλημα νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια ήταν ο αθλητής του Παναθηναϊκού Γκελαούζος Κων/νος με 2:21:54 και στις γυναίκες η μεγάλη νικήτρια ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη του ΑΟ Μυκόνου με 2:46:09, επίδοση που την κατατάσσει και τρίτη στη γενική κατάταξη.

Συνολικά 15.279 κατάφεραν να αντικρίσουν το Καλλιμάρμαρο στάδιο και να βιώσουν το μοναδικό συναίσθημα που χαρίζει ο τερματισμός στο αγώνισμα του Μαραθωνίου, πόσο μάλλον στην μία και μοναδική διαδρομή του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας! Ο Ο.Π.Ο.Π. πιστός στο ραντεβού του και φέτος συμμετείχε στη μεγαλύτερη γιορτή αθλητισμού της χώρας!