Νικηφόρα με τελικό σκορ 0-1, πέρασε σήμερα ο Τυμφαίος μέσα από το Παλαιομονάστηρο, σε έναν αγώνα που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, όχι όμως & τους βαθμούς.

Με αρκετές ελλείψεις σήμερα τα «λιοντάρια» κατέβηκαν στο ματς, κάτι το οποίο επηρέασε αρνητικά την ψυχολογία τους, που έγινε αρκετά αισθητή, μιας & στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν μουδιασμένοι, με τον Τυμφαίο να είναι η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο, αν & με τον αέρα κόντρα, με σωστή τοποθέτηση σε άμυνα & κέντρο, κατάφερε με οργανωμένες & στοχευμένες αντεπιθέσεις να φτάνει αρκετές φορές κοντά στο γκολ, με την τύχη όμως να τους κάνει σκέρτσα & έναν Μουτογεώργο, όπου χρειάστηκε είπε «ΟΧΙ».

Στο δεύτερο ημίχρονο το Παλαιομονάστηρο ξύπνησε από τον λήθαργο που είχε περιπέσει στο πρώτο, είχε σε όλη την διάρκειά του την υπεροχή, ωστόσο δεν μπόρεσε συγκροτημένα & με καθαρό μυαλό να φτάσει στην επίτευξη κάποιου τέρματος, αντιθέτως ο Τυμφαίος ήταν αυτός που το πέτυχε με τον Χότζα στο 79′ με κοντινή προβολή, ύστερα από κόρνερ & λάθος γύρισμα με κεφαλιά, αμυντικού του Παλαιομοναστήρου, για να γράψει το 0-1, παίρνοντας έτσι μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Οι φάσεις

Στο 7′, φάουλ του Κωσταρέλου, διώχνει σε κόρνερ ο Τεντολούρης

Στο 10′, σουτ Τσάλα, πάνω από την οριζόντιο δοκό

Στο 13′ & σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μουτογεώργου, ο Παπαγεωργίου σουτάρει αδύναμα, καταφέρνοντας ο Παπαγιάννης να διώξει λίγο πριν την τελική γραμμή της εστίας

Στο 17′,  φάουλ του Τσάλα, καταλήγει άουτ

Στο 21′, & πάλι σουτ του Τσάλα, καταλήγει άουτ

Στο 29′, σουτ του Χότζα, αποκρούει εκπληκτικά ο Μουτογεώργος

Στο 37′, πλασιέ του Καρδούλα σε φάση τετ-α-τετ, αποκρούει & πάλι έξοχα ο Μουτογεώργος

Στο 42′, σέντρα του Καλέτση, μαζεύει ο Τεντολούρης

Στο 46′, κοντινό σουτ του Σπ. Καλέτση, μόλις άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό

Στο 52′, καλή σκέψη του μικρού Γιάννη Καλέτση να δοκιμάσει γρήγορο σουτ, όμως ο τεντολούρης δεν αιφνιδιάστηκε & μπλόκαρε