Arxiki

Με 3-2 επικράτησε η Πηγή της Κρύας Βρύσης σήμερα εντός έδρας, σε έναν αγώνα που τα πολλά «Μποφόρ», έπαιξαν το ρόλο τους, καθώς οι ισχυροί άνεμοι που έπνεαν στην περιοχή, κούρασαν παίχτες & φιλάθλους, μη επιτρέποντας παράλληλα να παιχθεί όμορφο ποδόσφαιρο.

Ο άνεμος μπορεί να έπαιξε & αυτός το ρόλο του βοηθώντας ή «δικάζοντας» τις δύο ομάδες, κανείς όμως δεν μπορεί να μην παραδεχθεί την ανωτερότητα της Πηγής, που δικαίως σήμερα πήρε τη νίκη.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά τα «καναρίνια»έδειξαν τις προθέσεις του που δεν ήταν άλλες από τη νίκη. Έτσι οι παίχτες του Σπύρου Ευαγγέλου ξεκίνησαν επιθετικά & πατώντας συχνά περιοχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν νωρίς & στο 19′ με τον Δάσιο να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ύστερα από καλοχτυπημένο φάουλ από πλάγια θέση, με τον Ευθυμίου να αιφνιδιάζεται & με το μικρό τε τα κε της μπάλας λόγω του αέρα.

Ένα γκολ που έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων & χωρίς να ανησυχούν ιδιαίτερα στην άμυνα, επιδόθηκαν σε ακόμα πιο επιθετικό ποδόσφαιρο καταφέρνοντας στο 25′ με τον Χοτζάι να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν αυτός με μακρινό σουτ, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Ευθυμίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πηγή, αν & με κόντρα αυτή τη φορά τον άνεμο, πέτυχε άλλο ένα γρήγορο γκολ με τον Μαντζιώρο στο 59′, γράφοντας το 3-0, κάτι που υποδήλωνε ότι τα πάντα είχαν κριθεί, χωρίς όμως να λογαριάσουν & τις προθέσεις των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν άφησαν στιγμή το παιχνίδι.

Οι μικροί του Βασίλη Γκούμπλια, δείχνοντας να έχουν περισσότερες αντοχές& περισσότερα τρεξίματα, κατάφεραν & αυτοί να πετύχουν δύο τέρματα, το ένα στο 68′ με ωραία κεφαλιά του Αγγελάκη & το άλλο στο 73′, με κοντινό πλασιέ του Λάιου, σκορπώντας ανησυχία στις τάξεις των κιτρίνων.

Μία καλή προσπάθεια των μικρών, που δεν είχε όμως συνέχεια, υποκύπτοντας τελικά στην αντίπαλό της & φαβορί του σημερινού αγώνα, Πηγή.

Οι φάσεις

Στο 7′, σουτ του Παπαθανασίου πάνω από την οριζόντια δοκό του Ευθυμίου

Στο 19′, απευθείας χτύπημα φάουλ του Μιχαήλ & πάλι η μπάλα πανω από την οριζόντια δοκό

Στο 21′, 1-0 για την Πηγή με τον Δάσιο

Στο 25′, 2-0 για την Πηγή με τον Χοτζάι