Arxiki ropo

Με το ισόπαλο 1-1, έλυσαν σήμερα το πρωί τις διαφορές τους Ροπωτό & Παλαιομονάστηρο στην κοινή τους έδρα, σε ματς για τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων, της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΤ & στον β΄όμιλο.

Ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε να δείξει & πολλά, με τον ΠΟΠ να είναι η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ουσία όμως, καταφέρνοντας ωστόσο να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 45′, με ωραίο πλασιέ του Α. Τζέλιου από πλάγια θέση, κάμπτοντας την αντίσταση του τυπικά γηπεδούχου «Κεραυνού».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, παρουσίασαν σαφώς καλύτερο θέαμα, με την ομάδα του Ροπωτού να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή της, βγαίνοντας με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Στο 55′, μπλοκ του κήπερ Γκούμπλια σε σουτ του Σ. Κωσταρέλλου, αποσόβησε σίγουρο γκολ, ενώ στο 66′ σειρά είχε ο έτερος κήπερ του ΠΟΠ, Μουτογεώργος, ο οποίος νεστικτωδώς εξουδετέρωσε σουτ του Τσιόλα από πολύ κοντά.

Από εκείνη τη στιγμή & έπειτα το ματς άρχισε να παίρνει γρήγορο ρυθμό, να γίνονται φάσεις & στο 71′ οι γηπεδούχοι να φτάνουν στην ισοφάριση με ωραίο χτύπημα φάουλ του Παπαρσένη. Στο εναπομείναν οχτάλεπτο το Παλαιομονάστηρο, πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό του, δημιούργησε τρεις κλασικές ευκαιρίες, που θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα, απέβησαν όμως άκαρπες.