Με γκολ του Λιάκου στο 88′, που αποδείχθηκε «χρυσό», ο «Απόλλωνας» Λυγαριάς πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης, που τον πήγαν ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Α’1 ΕΠΣΤ & στην 2η θέση, όπου ισοβαθμεί με τον Α.Ο. Κεφαλοβρύσου με 22 βαθμούς.

Ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν σήμερα το πρωί στο γήπεδο της Λυγαριάς, όσοι επέλεξαν να παρακολουθήσουν το ματς – ντέρμπι, ανάμεσα στην τοπική ομάδα & αυτή της Θεόπετρας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 1-0.

Ένα ματς που τα είχε όλα… Γρήγορο ρυθμό, αρκετές φάσεις, με τις δυο ομάδες να πατούν συχνά περιοχή, κάθετες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, κατοχή & υπεροχή μοιρασμένη & γενικά μια άγρια ομορφιά, που αποζημίωσε τους πάντες.

Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάση πέναλτι, που σωστά δεν δόθηκε από τον ρεφ Δουλόπουλο, καθώς το βίντεο & η φωτό της συγκεκριμένης φάσης, τον δικαιώνουν απόλυτα, αφού η μπάλα βρήκε στο πόδι & όχι το χέρι του Σβώλου, σε σουτ του Παππά.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε & ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του αδικοχαμένου προέδρου της Τ.Κ. Αύρας, Χρ. Κακούσιου.

Οι φάσεις

Στο 21′ κεφαλιά του Ζυγολίκα μετά από σέντρα του Λιάκου, ελάχιστα άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό του Υφαντή.

Στο 34′, χαλαρό σουτ του Ζυγολίκα, άουτ.

Στο 44′, πλασιέ του Παππά αποκρούει ο Ντανίκας

Στο 47′ ο Λιάκος χάνει το κοντρόλ στην μικρή περιοχή του Υφαντή

Στο 54′, σουτ του Παπαδόπουλου αποκρούει ο Ντανίκας

Στο 70′, σουτ του Ζυγολίκα από πλάγια θέση, αποκρούει ο Υφαντής

Στο 72′, καλό σουτ του Παππά, άουτ

Στο 75′ μια καλή στιγμή για την Λυγαριά, ο Ζυγολίκας χάνει το κοντρόλ & την ευκαιρία για κάτι καλό

Στο 88′, μακρινό σουτ του Λιάκου 1-0 για την Λυγαριά, σε ασθενή απόκρουση του Υφαντή.

Λυγαριά: Δημ. Σαργιώτης

Θεόπετρα: Αθ. Εξάρχου

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Μπαϊρακτάρης, Κυραντζούλης

*Με τις κυανόλευκες εμφανίσεις η Λυγαριά, τις βυσσινί η Θεόπετρα

(Φωτό:Η φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι)diamartyria

IMG_0799 IMG_0800 IMG_0801 IMG_0802 IMG_0803 IMG_0808 IMG_0811 IMG_0813 IMG_0819 IMG_0821 IMG_0831 IMG_0833 IMG_0839 IMG_0849 IMG_0852 IMG_0858 IMG_0861 IMG_0875 IMG_0880 IMG_0892 IMG_0894 IMG_0910 IMG_0923 IMG_0932