Με τον Άρη Ταμπάκου να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 80′, ο Πορταϊκός πήρε άλλη μια σπουδαία νίκη με 1-0 σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του επί της Κρύας Βρύσης, σκαρφαλώνοντας ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Α’ ΕΠΣΤ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο, το οποίο ήταν χωρίς ρυθμό, ένταση & φαντασία, με τις δυο ομάδες να αναλώνονται κατά βάση σε παιχνίδι κέντρου, δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτερη στην άμυνά τους τους, παρά στα επιθετικά τους καθήκοντα, εάν εξαιρέσουμε δυο καλές στιγμές για την κάθε ομάδα, με τον Σιαμώτη στο 20′ να πιάνει καλό σουτ & να μπλοκάρει ο Γκαραγκάνης & στο 37′ σέντρα του Αντωνίου να κόβεται από αμυντικό της Κρύας Βρύσης, πριν ο Ιωάννου καταφέρει να πιάσει την κεφαλιά.

Στο 18′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον ρεφ Πέτσα για φάση πέναλτι, θεωρώντας ότι στο γύρισμα της μπάλας από τον Ντόβα στην μικρή περιοχή, βρήκε σε χέρι αντιπάλου από μικρή απόσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο έως & το 65′ η εικόνα ήταν περίπου η ίδια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πορταϊκό ωστόσο από εκεί & έπειτα να εμφανίζεται πιο δραστήριος, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο & τελικά στο 80′ με πλασιέ του Ταμπάκου από κοντά & ενώ αρχικά απέκρουσε την μπάλα ο Βλαχάβας, να πετυχαίνει το ένα & μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που του έδωσε & τη νίκη.

Στο 84′ & σε φάση διαρκείας στα καρέ του Γκαραγκάνη, ύστερα από χτύπημα κόρνερ της Κρύας Βρύσης, ο κήπερ του Πορταϊκού, απέκρουσε ενστικτωδώς κεφαλιά αντιπάλου του, πάνω προ της γραμμής της εστίας του, κρατώντας ανέπαφη ως το τέλος του ματς, γλιτώνοντας την ομάδα του από την ισοφάριση.

Στο 84′ ήταν η σειρά του Βλαχάβα, σε παρόμοια με την προηγούμενη φάση, να αποσοβήσει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, όταν έδιωξε προβολή του συμπαίχτη του, πιεζόμενος από τον Ιωάννου.

Πορταϊκός: Σαργιώτης

Κρύα Βρύση: Γκούμπλιας

Διαιτητής: Πέτσας

Βοηθοί: Σίνδρος/Καπερώνης

Ακολουθεί πίνακας με όλα τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής στην Α’ ερασιτεχνική κατηγορία, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ…