Με 8-7 & στην διαδικασία των πέναλτις, πήρε το ματς η Χρυσομηλιά μέσα στο Παλαιομονάστηρο, γλιτώνοντας την «αυτοκτονία», αφού έως & στο 120΄ της αναμέτρησης προηγείτο με 2-1, με τον Τζέλιο όμως να της χαλάει τη «σούπα» & να χρειαστεί οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους από την άσπρη βούλα των πέναλτις.

Γενικά τώρα, ένα μέτριο ματς & από τις δύο ομάδες, κάτι στο οποίο συνετέλεσε & ο δυνατός αέρας που έπνεε στην περιοχή, (μέχρι & την κάμερα μας πήρε), δυσχεραίνοντας τις κινήσεις παιχτών & μπάλας.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους οι οποίοι αρκετά νωρίς στο άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Κατράνα,ύστερα από κόρνερ του Κωσταρέλλου. Προηγουμένως & στο ο Κωσταρέλλος δεν κατάφερε να νικήσει από τα 11 μέτρα με χτύπημα πέναλτι τον Γιαννούλα, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά & τα την διάρκεια της παράτασης η Χρυσομηλιά ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων & στο 36΄ο Παπαγεωργίου ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 98΄οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με γκολ του Τάτσιου & ενώ όλα έδειχναν πως η παράταση θα έβγαζε νικήτρια την ομάδα της Χρυσομηλιάς στο 120΄ήρθε ο Τζέλιος να ισοφαρίσει σε 2-2 για το Παλαιομονάστηρο & να ξεκινήσει η διαδικασία των πέναλτις, από την οποία νικήτρια αναδείχθηκε η Χρυσομηλιά με 8 εύστοχα χτυπήματα έναντι 7 των γηπεδούχων & να περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού δικαιωματικά.