Καλύτερη αποδείχθηκε η Λυγαριά στο σημερινό εξ αναβολής ματς, όπου στην έδρα της αντιμετώπισε το σκληροτράχηλο Ροπωτό, το οποίο & επιβλήθηκε με τελικό σκορ: 3- 1.

Στο πρώτο ημίχρονο & στο πρώτο εικοσάλεπτο το θέαμα ήταν μέτριο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Από εκεί & έπειτα & οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να ξυπνούν από τον λήθαργό τους, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν πρώτοι γκολ στο 26′ με κοντινό πλασιέ του Σωτ. Δημόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να μην χάνουν την ψυχραιμία τους & τέσσερα λεπτά αργότερα & στο 30‘ να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Καλόγηρο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, ο Άρης Τσιώκος είχε αντίθετη άποψη, όταν από πλάγια θέση & στο 45′, πλάσαρε υποδειγματικά τον Γκούμπλια, βάζοντας έτσι μπροστά την ομάδα του με 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν αρκετά καλύτερο, με τις δυο ομάδες να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά μία ήταν αυτή από πλευράς Λυγαριάς που μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν στο 59′ όταν ο Αντωνίου εκμεταλλεύτηκε δύσκολη απόκρουση του Γκούμπλια & στο γύρισμα με σουτ από κοντά, έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στην εστία του, για να γράψει έτσι το τελικό: 3 – 1.

Να σημειώσουμε ακόμη ότι η Λυγαριά είχε τρία δοκάρια…ένα στο 1ο ημίχρονο & στο 45′ με τον Αντ. Σβάνα, για να το εκμεταλλευτεί στη συνέχεια με τον καλύτερο τρόπο ο Τσιώκος, πετυχαίνοντας το 2ο γκολ της Λυγαριάς & άλλα δύο & στην ίδια φάση στο 79′, αρχικά σε σουτ του Χρ. Λιάκου & στη συνέχεια του Τσορλιανού.

Λυγαριά: Πατσιάνης

Ροπωτό: Χατζής

Διαιτητής: Κουτσάγιας

Βοηθοί: Νταλούκας/Μπαλάς.

Ακολουθεί πίνακας με όλα τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής για την Β’ ερασιτεχνική στον β’ όμιλο, όπως αυτά ανακοινώθηκαν από την ΕΠΣΤ.