Χρειάστηκε 50′ λεπτά παιχνιδιού η Λυγαριά σήμερα για να κάμψει την αντίσταση των μικρών του Ροπωτού, σε ματς για την 15η (εμβόλιμη) αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’1 Ερασιτεχνικής.

Ένα παιχνίδι, που παρά την κακή ποιότητα του τερέν λόγω της βροχής, που έπεφτε ακατάπαυστα σήμερα το μεσημέρι & καθ’ όλη τη διάρκειά του στο γήπεδο Παλαιομοναστήρου, είχε ρυθμό & το σημαντικότερο…πάρα πολλές φάσεις αλλά & γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λυγαριά είχε μία χλιαρή υπεροχή, που τις έδωσε το δικαίωμα να έχει 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, (στο 38′ δοκάρι με τον Κρομμύδα) προσέκρουε όμως στην σθεναρή αντίσταση που προέβαλαν οι μικροί του Ροπωτού, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την πίεση στα καρέ του Ρομπιέ & να ανοίγουν το σκορ με τον Λιάκο στο 51′.

Στο 62′ ο Ζυγολίκας με κοντινό πλασιέ, ύστερα από συρτή πάσα του Λιάκου & από το ύψος της μικρής περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, για να έρθει ξανά ο ίδιος παίχτης στο 67′ σε φάση «καρμπόν» με αυτή του δεύτερου τέρματος, για να κάνει το 0-3.

Στο 73′ ο Σβάνας από κοντά έγραψε το 0-4, όταν η μπάλα κόλλησε στα βροχόνερα, ύστερα από θεαματική απόκρουση του Ρομπιέ.

Και στο 78′ ο Τσιγάρας με ωραίο μακρινό πλασιέ, διαμόρφωσε το τελικό: Ροπωτό – Λυγαριά: 0-5.

Μεγάλη εμφάνιση σήμερα για τον 18χρονο κήπερ του Ροπωτού Βασ. Ρομπιέ, ο οποίος για 50′ λεπτά παιχνιδιού κατάφερε να κατεβάσει «ρολά» στους αντιπάλους του, ενώ & μέχρι τέλους του αγώνα είπε «Οχι» σε κάποιες ακόμη κρίσιμες στιγμές για την εστία του.

Ροπωτό: Τσιαμπαλής

Λυγαριά: Σαργιώτης

Διαιτητής: Μανούρας Χ

Βοηθοί: Λεωνίδας, Μανούρας Κ

*Με τις ερυθρόμαυρες εμφανίσεις το Ροπωτό, τις κυανόλευκες η Λυγαριά.

*Η λήψη των στιγμιότυπων του αγώνα, έγινε κάτω από αντίξοες συνθήκες, καθώς το γήπεδο του Παλαιομοναστήρου(όπως & πολλά άλλα) δεν διαθέτει, ειδικό στεγασμένο χώρο για τους δημοσιογράφους & το «τρίξιμο» που ακούγεται στο βίντεο, είναι ο ήχος της βροχής πάνω στην ομπρέλα, ενώ το «θόλωμα» της εικόνας στο 1ο γκολ της Λυγαριάς οφείλεται & αυτό στον παραπάνω αναφερόμενο παράγοντα.

IMG_2533 IMG_2534 IMG_2535 IMG_2541 IMG_2542 IMG_2543 IMG_2565 IMG_2569 IMG_2574 IMG_2586 IMG_2593 IMG_2595 IMG_2602 IMG_2603 IMG_2604 IMG_2613 IMG_2615 IMG_2623 IMG_2629 IMG_2633 IMG_2636 IMG_2642 IMG_2644 IMG_2645 IMG_2648 IMG_2658