Βαριά ήττα υπέστη σήμερα το απόγευμα ο Πορταϊκός στην έδρα του με 3-0, από την ομάδα των Μεγ. Καλυβίων, κατά την διεξαγωγή της 29ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής.

Κι ενώ όλοι αναμέναν η ομάδα της Πύλης να συνεχίσει τις καλές της εμφανίσεις ύστερα & από τη νίκη της εκτός έδρας με την ΑΕΤ, αντιθέτως ο Πορταϊκός επέλεξε να «φορέσει» για άλλη μια φορά τον κακό, πρωτύτερο εαυτό του, σκορπώντας την απογοήτευση στις τάξεις των φιλάθλων του.

Ύστερα από το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι κυανόλευκοι άρχισαν να μην φαίνονται στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα των Καλυβίων να είναι αυτή που είχε επιβάλει τον ρυθμό της & με κοντρόλ παιχνίδι & σωστή ανάπτυξη, κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, σχετικά νωρίς, όταν στο 25′ ο Καρανίκας, ύστερα από λάθος στην άμυνα του Πορταϊκού, με κοντινό δυνατό σουτ, έγραψε το 0-1, ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα, τα Καλύβια έδειξαν τις διαθέσεις τους για νίκη, όταν ο νεαρός κήπερ του Πορταϊκού, εξουδετέρωσε με εκπληκτική απόκρουση, σουτ του Κοτρώτσιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Μεγ. Καλυβίων συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου & στο 49′ διπλασίασαν τα τέρματά τους, με κοντινό πλασιέ του Καρανίκα, ενώ έξι λεπτά αργότερα & στο 55′, έκαναν το 0-3 με πλασιέ από πλάγια θέση του Οικονόμου, κλειδώνοντας ουσιαστικά την μεγάλη τους εκτός έδρας νίκη.

Ο Πορταϊκός από το 65′ & μετά & αποσπασματικά έδειξε ότι βρισκόταν στο ματς & σε δύο περιπτώσεις δοκαριών θα μπορούσε να είχε σκοράρει.

Οι φάσεις

Στο 15′, κοντινό σουτ του Κοτρώτσιου, εκπληκτικά ο Μάστορας σε κόρνερ

Στο 23′, σουτ του Τζιουβάρα από πλεονεκτική θέση, άουτ από την αριστερή κάθετη δοκό του Γιώτα

Στο 25′, 0-1 για τα Μεγ. Καλύβια με τον Καρανίκα

Στο 30′, διαμαρτυρία του Πορταϊκού για πέναλτι…Το ριπλέι στο βίντεο δικαιώνει απόλυτα τον ρεφ Δουλόπουλο, ο οποίος υπέδειξε να συνεχίσει η φάση

Στο  39′, από καλή θέση σουτ του Κοτρώτσιου, πάνω από την οριζόντια δοκό του Μάστορα

Στο 45′, κεφαλιά του Αχ. Πανάγου από καλή θέση, πάνω από την οριζόντια δοκό του Γιώτα

Στο 49′, 0-2 για τα Μεγ. Καλύβια με τον Καρανίκα & πάλι

Στο 55′, 0-3 με τον Οικονόμου για τα Μεγ. Καλύβια

Στο 56′, κεφαλιά του Τσαρούχα, πάνω από την οριζόντια δοκό του Γιώτα

Στο 61′, κεφαλιά του Γ. Πανάγου, από χτύπημα κόρνερ, η μπάλα βρίσκει την οριζόντια δοκό του Γιώτα για να καταλήξει άουτ

Στο 91′, σκαστή κεφαλιά ξανά από τον Γ. Πανάγο, η μπάλα για άλλη μια φορά στην οριζόντια δοκό, για να διώξουν τελικά οι των Καλυβίων σε κόρνερ

Πορταϊκός: Δημ. Σαργιώτης

Μεγ. Καλύβια: Χρ. Πράπας

Διαιτητής: Δουλόπουλος

Βοηθοί: Βουτσελάς, Μουστάκας

***Με τις κυανόλευκες εμφανίσεις ο Πορταϊκός, τις ασπρόμαυρες τα Μεγ. Καλύβια

***Εκ παραδρομής στο βίντεο αναφέρθηκε ως σκόρερ ο Κωτρότσιος…Το γκολ πέτυχε ο Καρανίκας.