Στην κυριολεξία «Αυτοκτόνησε» σήμερα η Πηγή στο εκτός ματς με τη Δήμητρα, για τις υποχρεώσεις των δύο ομάδων στην 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής, καθώς 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα δέχθηκε την ισοφάριση… 2-2 Τελικό.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα της Δήμητρας μπήκε πιο δυνατά, ανοίγοντας μάλιστα πρώτη το σκορ με τον Κακάβα, μόλις στο 5′ της αναμέτρησης, δείχνοντας πως η έδρα θα παίξει ρόλο.

Από το 20′ όμως & μετά η Πηγή ξύπνησε & στο 24′ με τον Σ. Ξαγαρά ισοφάρισε, φέρνοντας & πάλι το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 34′ με τον Πατσιά πήρε κεφάλι στο σκορ.

Μετά την ισοφάριση η Πηγή κυριάρχησε έως το τέλος του ημιχρόνου, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα, χωρίς να ανησυχεί ιδιαίτερα στα μετόπισθεν.

Κατά την επανάληψη η κυριαρχία της Πηγής εξακολούθησε στο ίδιο μοτίβο, να δηλ. χάνει κλασικές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα η Δήμητρα να εκμεταλλευτεί την επιθετική της δυστοκία & με την πίεση που άσκησε κατά το τελευταίο δεκάλεπτο να καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Καλαμαρά στο 4′ των καθυστερήσεων|(94), παίρνοντας το καλύτερο αγιοβασιλιάτικό της δώρο, έστω & ετεροχρονισμένα.

Οι φάσεις

Στο 5′ 1-0 η Δήμητρα με κοντινό σουτ του Κακάβα, μετά από σέντρα του Τσιγαρίδα

Στο 9′ σουτ του Κακάβα, αποκρούει ο Παπαδόπουλος

Στο 16′ ο Χοτζάι σε απευθείας χτύπημα φάουλ η μπάλα λίγο άουτ από την δεξιά κάθετη δοκό του Γκουλιώνη

Στο 24′ 1-1 για την Πηγή με τον Σ. Ξαγαρά με προβολή, ύστερα από άστοχο μπλοκάρισμα του Γκουλιώνη σε σουτ του Χοτζάι.

Στο 31′ σουτ του Γ. Ξαγαρά, διώχνει σε κόρνερ ο Γκουλιώνης

Στο 34′ 1-2 για την Πηγή με κοντινό πλασιέ του Πατσιά

Στο 38′ σουτ του Σ. Ξαγαρά σε κόρνερ αμυντικός της Δήμητρας προ του Γκουλιώνη

Στο 40′ σουτ  του Δάσιου σε κόρνερ ο Γκουλιώνης

Στο 44′ κοντινό πλασιέ του Νικλητσιώτη, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος

Στο 47′ σουτ του Κακάβα, διώχνει σε κόρνερ ο κήπερ της Πηγής

Στο 49′ προβολή του Σ. Ξαγαρά σε σέντρα του Παπαθανασίου η μπάλα στην κάθετη αριστερή δοκό του Γκουλιώνη

Στο 77′ πλασιέ του Σ. Ξαγαρά, άουτ

Στο 78′ πλασιέ – λόμπα του Σ. Ξαγαρά σε τετ-α-τετ με τον Γκουλιώνη, πάνω από την οριζόντια δοκό

Στο 87′, σουτ – λόμπα του Τσιαγαρίδα, μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο ο Παπαδόπουλος

Στο 94′ 2-2 για την Δήμητρα με κοντινό πλασιέ, του αφύλακτου στο ύψος του πέναλτι, Καλαμαρά.

Δήμητρα: Γκαραγκάνης/Γιαγιάκος

Πηγή: Ευαγγέλου

Διαιτητής: Κουτσάγιας

Βοηθοί: Τατσίνας, Μπαϊρακτάρης

*Με τις πράσινες εμφανίσεις η Δήμητρα, τις κυανόλευκες η Πηγή.

IMG_2486 IMG_2487 IMG_2490 IMG_2491 IMG_2494 IMG_2497 IMG_2498 IMG_2499 IMG_2501 IMG_2502 IMG_2503 IMG_2515 IMG_2530 IMG_2542 IMG_2553 IMG_2557 IMG_2559 IMG_2560 IMG_2568 IMG_2569 IMG_2582