Στραβοπάτημα των Γόμφων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος & μάλιστα στην έδρα τους, οι οποίοι έχασαν από τους Δαναούς με τελικό σκορ:58 – 62, ήττα την οποία δεν περίμενε κανείς.

Μακράν του καλού τους εαυτού οι Γομφαίοι & την πολύ καλή εικόνα που παρουσίαζαν στα παιχνίδια τους στο Κύπελλο, ξεκίνησαν αρκετά υποτονικά στο σημερινό παιχνίδι με το σκορ στο 1ο δεκάλεπτο να αλλάζει συχνά στρατόπεδο & να κλείνει με το ακριβές 16-16.

Στη συνέχεια έως & τα τέλη του 1ου μισού της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν χτίσει μια διαφορά 6-9 πόντων & όλα έδειχναν πως το παιχνίδι είχε κριθεί υπέρ τους. 2,5 λεπτά όμως πριν το τέλος οι Δαναοί ανέκαμψαν & με δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων πήγαν τον δείκτη του σκορ στο 55 – 58, πήραν την ψυχολογία με το μέρος τους & εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες (εξ αρχής) βασικών παιχτών των Γόμφων, με κοντρόλ παιχνίδι «φυλάκισαν» το ένστικτο των αντιπάλων τους, μη επιτρέποντάς τους να αξιοποιήσουν τα πλούσια ατομικά τους προσόντα & να απωλέσουν στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές, σημαντικές βολές & τελικά να πάρουν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη σε μία δύσκολη θεωρητικά έδρα.

Στο κλειστό του Μουζακίου βρέθηκε & ο Δήμαρχος Πύλης κ. Κώστας Μαράβας, για να παρακολουθήσει διά ζώσης το παιχνίδι, με στενούς συνεργάτες του.