Arxiki

Εμφανώς ανώτερη η Λυγαριά σήμερα, κέρδισε με το ευρύ 5-0 την ομάδα του Ροπωτού στην έδρα του, στο πρωινό ματς της 4ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Β’ ερασιτεχνικής στον β’ όμιλο.

Ύστερα από ένα αναγνωριστικό 15λεπτο εκ μέρους της Λυγαριάς ξεκίνησε ένα κρεσέντο χαμένων ευκαιριών, μία εκ των οποίων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 31′, με αυτογκόλ του Κουφογάζου, όταν αυτός ύστερα από φάουλ του Τσορλιανού στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα με το κεφάλι, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του, βάζοντας την Λυγαριά μπροστά στο σκορ με ένα μηδέν. Αποτέλεσμα με το οποίο έκλεισε το 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με το Ροπωτό να αμύνεται & τον επιθετικό κλοιό της Λυγαριάς να σφίγγει όλο & περισσότερο, γεγονός που απέφερε άλλα τέσσερα τέρματα στον Απόλλωνα…Στο 57′ ο Τσουρλιανός με κοντινό σουτ το 0-2, στο 59′  το 0-3 ο Φ. Λιάκος με κοντινό σουτ ύστερα από απόκρουση του Γκούμπλια σε σουτ του Μπακατσή, στο 80′ 0-4 με μακρινό σουτ του Μπακατσή & στο 82′ το 0-5, πάλι από τον Μπακατσή με ωραία λόμπα «κρεμώντας» τον Γκούμπλια.

Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε & την εξαιρετική σήμερα απόδοση του Σούλη Γκούμπλια, κήπερ του Ροπωτού, του οποίου οι επεμβάσεις του σε αρκετές περιπτώσεις, ήταν μοναδικές!